جدیدترین مطالب

» بازی های محلی » بازی های بومی و محلی ایران: سوار کاری و تاختن اسب
 152 بازدید

بازی های بومی و محلی ایران: سوار کاری و تاختن اسب

بازی سوار کاری و تاختن اسب سوارکارى وانجام بازى هاى نمایشى روى اسب از دیر باز درمیان برخى از اقوام ایرانى رواج داشته و هنوز هم بصورت انفرادى و یا گروهى در گوشه کنار ایران خصوصا در میان عشایر و یا ترکمن ها اجرا می شود. بازى هاى نمایشى یا شیرین کارى با اسب غالبا […]

بازی های بومی و محلی ایران: سوار کاری و تاختن اسب

بازی سوار کاری و تاختن اسب

سوارکارى وانجام بازى هاى نمایشى روى اسب از دیر باز درمیان برخى از اقوام ایرانى رواج داشته و هنوز هم بصورت انفرادى و یا گروهى در گوشه کنار ایران خصوصا در میان عشایر و یا ترکمن ها اجرا می شود.

بازی سوار کاری و تاختن اسب

بازى هاى نمایشى یا شیرین کارى با اسب غالبا شامل موارد ذیل مى باشد: برداشتن کلوخ از روى زمین، برداشتن کلاه از ارتفاع، ایستادن وبالانس زدن روى اسب (درحرکت چهار نعل)، پریدن روى اسب وپیاده شدن در حالت حرکت و پنهان شدن در بغل اسب. این بازیها در مناسبت هایى مانند جشن ها و یا مسابقات محلى، بصورت رقابتى انجام شده و توسط پیشکسوتان و ریش سفیدان قضاوت میشود. این مراسم، معمولا همراه با نواختن موسیقى هاى محلى و تشویق مردم میباشد. تاخت اسب ویا برگزاری کورس سرعت نیز از جمله بازی ها و سرگرمی های پرهیجانی است که در میان برخی از اقوام ایرانی خصوصاً ایلات و روستائیان ترکمن بسیار رواج داشته و دارای جایگاه اجتماعی است.

منبع: بازی های بومی و محلی ایران (رضوانفر، ۱۳۹۰)

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  مطالبی جذاب و خواندنی در خصوص حضرت حافظ، دیوان حافظ و آداب فال گرفتن

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : بازی های محلی , جدیدترین مطالب , سرگرمی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin