جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها
 177 بازدید

معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

 قارچ ها با فاسد کردن موجودات زنده یا مرده، از آن ها تغذیه می کنند. قارچ ها تنها زمانی قابل مشاهده اند که میوه ی پر از هاگ آن ها، شکل بگیرند. بیشتر قارچ ها با پراکندن هاگ های کوچکی که بعداً جوانه می زنند و به قارچ های جدید و کامل تبدیل می شوند، تولید مثل می کنند. هاگ ها توسط اندام های میوه ای تولید و پراکنده می شوند. به قسمتی از قارچ که روی زمین قرار بگیرد و قابل دیدن باشد، اندام میوه ای گفته می شود.

معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

معرفی کامل قارچ ها

 

قارچ ها، نه جزو گیاهان هستند و نه جزو جانوران به شمار می روند.

 

قلمرو قارچ ها در بر گیرنده ی سه نوع مختلف می باشد:

قارچ های چتری سمی

قارچ های پفی

– کپک ها

 قارچ ها با فاسد کردن موجودات زنده یا مرده، از آن ها تغذیه می کنند. قارچ ها تنها زمانی قابل مشاهده اند که میوه ی پر از هاگ آن ها، شکل بگیرند.

 

قارچ ها چگونه تغذیه می کنند؟  

قارچ ها مواد غذایی مورد نیاز خود را از بقایای گیاهان و جانوران که در اطراف شان یافت می شوند، تأمین می کنند. این مواد غذایی ممکن است زنده یا مرده باشند.

قارچ ها رشته های باریکی و بلند به نام هیف تولید ی کنند . هیف آنزیمی ترشح می کند که باعث تجزیه ی مواد غذایی می شود.

 

قارچ ها چگونه تولید مثل می کنند؟

بیشتر قارچ ها با پراکندن هاگ های کوچکی که بعداً جوانه می زنند و به قارچ های جدید و کامل تبدیل می شوند، تولید مثل می کنند. هاگ ها توسط اندام های میوه ای تولید و پراکنده می شوند. به قسمتی از قارچ که روی زمین قرار بگیرد و قابل دیدن باشد، اندام میوه ای گفته می شود.

بعضی از قارچ ها هاگ های خود را به وسیله ی باد پخش می کنند و برخی آن ها را طی یک انفجار کوچک و با فشار به بیرون پرتاب می کنند.

 

آیا قارچ های خوراکی و قارچ های چتری یکی هستند؟

قارچ های چتری معمولاً رنگ های روشن دارند و سمی هستند، اما قارچ های خوراکی رنگ های تیره دارند و غیر سمی. هر دو گونه اندام میوه ای دارند. این دو به گروه بازیدیومیست ها تعلق دارند و بنابراین دانشمندان هیچ گونه تفاوتی بین آن ها قائل نمی شوند.

 

پیشنهاد کنکاش :  آموزش تصویری کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه خانه

قارچ های خوراکی

       قارچ های خوراکی                 

رده بندی قارچ ها؟

دانشمندان پیوسته در حال رده بندی فرمانروی قارچ ها هستند. قارچ ها بیش از ۱۰ هزار گونه دارند که دانشمندان به تازگی آن ها را به سه گروه اصلی تقسیم کرده اند.

کپک های سنجاقی(زیگومیکوتا)

مخمر ها، کپک ها و قارچ های خوراکی و دنبلانی(اسکومیکوتا)

سیاهک ها، زنگ ها، قارچ های خوراکی(بازیدیومیکوتا یا هاگ پخش کن ها)

 

مهم: رنگ قرمزدرخشان کلاهک بعضی از قارچ ها به جانوران هشدار می دهدکه آن ها سمی هستند. هاگ ها توسط کلاهک، که روی ساقه قرار گرفته است تولید می شوند، تیغه هایی از هاگ ها از قسمت هایی چون پوسته هایی که به پایین خم شده اند یا بازیدی ها آزاد می شوند.

 

قارچ سمی

قارچ های سمی 

قارچ های پفی

هنگامی که این قارچ کاملاً رشد کند و به مرحله ی بلوغ برسد. بالاترین قسمت آن سوراخ می شود و کوچک ترین ضربه ای باعث آزاد شدن هاگ ها در هوا خواهد شد.

 

قارچ های پفی

قارچ های پفی 

 

کپک ها 

کپک، گونه ای از قارچ هاست که به صورت خز یا کرک روی غذاهای در حال فساد، مانند نان و میوه ها، رشد می کند. این توده ها از هیف های رشته مانندی که به سمت بالا رشد کرده و نوک خودشان هاگ ها را رها می سازند، تشکیل شده اند. این هاگ ها روی غذاهای دیگر پراکنده می شوند و جوانه می زنند.

آیا کپک ها مفیدند؟     

بعضی از انواع کپک ها مفید هستند. مثلاً پنی سیلیوم کپکی آبی رنگ است که روی گیاهان رشد می کند.  از این کپک ها، آنتی بیوتیکی به نام پنی سیلین تولید می کنند که برای از بین بردن باکتری هایی که عامل ایجاد بیماری های خطر ناک هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. کپک پنی سیلیوم برای طعم دادن به بعضی از انواع پنیر ها هم به کار می رود.

 

پیشنهاد کنکاش :  بررسی جوندگان | گونه زیستی، تولید مثل و تغذیه

کپک ها

کپک ها 

 

کپک نان

کپک های سنجاقی، روی غذاهای نشاسته دار مانند نان رشد می کنند. این قارچ ها به شکل توده ی هیف های خاکستری با نوک های سیاه پر از هاگ، رشد می کنند. هاگ ها به نقاط دیگر نان پراکنده می شوند. هیف های بسیار نازک قارچ ها وارد نان می شوند و از مواد غذایی آن تغذیه می کنند.

 

 مخمر ها  

مخمر ها با جوانه زدن تولید مثل می کنند. سلول های جدید به صورت حباب از سلول های والد بیرون می آیند و سپس جدا می شوند.

مخمر ها 

 

مستند زیبای انواع قارچ ها

 

گرد آوری : کنکاش

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , قارچ ها
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin