جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » چرا کودک انگشت خود را می مکد و ۵ توصیه برای درمان آن
 84 بازدید

چرا کودک انگشت خود را می مکد و ۵ توصیه برای درمان آن

انگشت خوردن کودک طبیعی است و بر رسی ها نشان می دهد که گاهی جنین نیز در رحم مادر انگشت می مکد و علّت این رفتار، نیاز غریزی شیر خواره به مکیدن است؛ البتّه این نیاز در کودکان یکسان نیست و علّت آن تا 6 ماهگی، گرسنگی نوزاد و عدم ارضای مکیدن است.

چرا کودک انگشت خود را می مکد و ۵ توصیه برای درمان آن

انگشت مکیدن کودکان 

 

انگشت خوردن کودک طبیعی است و بر رسی ها نشان می دهد که گاهی جنین نیز در رحم مادر انگشت می مکد و علّت این رفتار، نیاز غریزی شیر خواره به مکیدن است؛ البتّه این نیاز در کودکان یکسان نیست و علّت آن تا ۶ ماهگی، گرسنگی نوزاد و عدم ارضای مکیدن است.

کودک از ۶ ماهگی به بعد، برای آرامش، انگشت می مکد؛ زیرا از فضای رحم، وارد دنیای خارج شده و به سبب عدم همگونی این دو فضا، تا مدّتی دچار فشار روحی است.

 

انگشت مکیدن بچه های ۳ ساله و بالاتر به چه علتّی است؟

۱- عدم استفاده از شیر مادر: چه بسا در دوران شیر خوارگی، به طور کامل از شیر مادر استفاده نکرده است.

۲- تسکین و دلداری: او با این رفتار، خاطره های خوش دوران نوزادی را زنده می کند و تسکین می یابد. این علّت در صورتی که اهمیّت بیشتری می یابد که خداوند، اخیراً به شما فرزند عطا باشد.

۳- فضای نا آرام خانه: فشارهای روحی ناشی از فضای نا آرام خانه (اختلاف والدین، آزار اطرافیان و …) می تواند عامل مؤثری در انگشت مکیــدن او باشد.

۴- خجالتی بودن: کودکان خجالتی، زمانی که بازی و فعّالیت های گروه همسالان را می بیند و به جهت کم رویی در آن فعّالیت ها شرکت نمی کند، انگشت می مکند.

 

چند توصیه:

الف- به فرزند خود بیشتر توجّه کنید و نیازهای او را بر آورید. در آغوش کشیدن، سخن گفتن، آواز خواندن، بازی کردن و …. نشانه های توجّه افزون تر است.

پیشنهاد کنکاش :  بازی‌هایی که به اجتماعی‌ شدن کودکان کمک میکند

ب- در برابر ین مسأله، حسّاسیت فراوانی نشان ندهید؛ چرا که ممکن است راهی برای جلب توجّه شود یا او را به موضوع لج بازی بکشاند.

ج- او را به ویژه برای این مسأله کتک نزنید و با خشونت بر خورد نکنید.

د- فلفل زدن به انگشت یا باند پیچی کار جالبی نیست.

و- او را با اسباب بازی سر گرم کنید تا دستانش مشغول باشد و کمتر به سمت دهان ببرد و سعی کنید با راه کارهای پیش گفته، این رفتار را از بین ببرید؛ زیرا در مهد کودک؛ آمادگی و دبستان، سبب تمسخر همسالان می شود و آثار منفی روحی خواهد داشت؛ افزون بر این، انگشت مکیدن دراز مدّت، روی دندان ها و تکلّم کودک، اثر منفی می گذارد و در جویدن، دچار مشکل خواهد شد.

به این نکته هم توجهّ داشته باشید که ۵۰ در صد کودکان، این رفتار را تا ۵ سالگی ، بقیه تا ۸ سالگی ترک می کنند و در تعداد بسیار اندکی، بیش از این سن ادامه می یابد.

 

گرد آوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin