جدیدترین مطالب

» تعلیم و تربیت » ۵ راهکار برای کاهش وابستگی کودک به والدین و نکات مهم بعد از آن
 65 بازدید

۵ راهکار برای کاهش وابستگی کودک به والدین و نکات مهم بعد از آن

بکوشید آغاز جدایی شما از کودک، با حضور نزدیک ترین و محبوب ترین فرد به او( پدر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و....) باشد. در صورت استفاده از دوست یا پرستار، بهتر است کسی باشد که کودک او را می شناسد و در صورت عدم آشنایی کودک با او، مطلوب است دست کم یک ساعت قبل از جدایی، در منزل شما حضور یابد.

۵ راهکار برای کاهش وابستگی کودک به والدین و نکات مهم بعد از آن

کاهش وابستگی کودک به والدین

 

سوال : دختر ۳ ساله ام به شدّت به من وابسته است. برای قطع وابستگی چه کنم؟

برای قطع این وابستگی او باید بکوشید؛ زیرا در صورت تداوم این حالت، در مرحله ی پیش دبستانی و دبستان با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

 

برای قطع وابستگی، از راهکارهای ذیل استفاده کنید:

۱- اجازه دهید در کارهای شخصی اش (پوشیدن لباس و کفش، خوردن غذا، استحمام با نظارت شما و ….) مستقل باشد؛ اتاق مستقل نیز مؤثر است.

۲- ارتباط او را با همسالان در منزل یا بیرون از منزل بیشتر کنید.

۳- از بازی قائم باشک استفاده کنید(فاصله ی شما با کودک در این بازی، به میزان و شدّت وابستگی او بستگی دارد؛ یعنی هر قدر وابستگی شدیدتر است، به گونه ای که دائم پای شما را می گیرد و لحظه ای از شما دور نمی شود، فاصله ی پنهان شدن شما باید کمتر باشد).

۴- باید به مرور و به طور مقطعی از او جدا شوید(میزان جدایی باید با توجّه به حدّ وابستگی کودک باشد).

۵- بکوشید آغاز جدایی شما از او، با حضور نزدیک ترین و محبوب ترین فرد به او( پدر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و….) باشد. در صورت استفاده از دوست یا پرستار، بهتر است کسی باشد که کودک او را می شناسد و در صورت عدم آشنایی کودک با او، مطلوب است دست کم یک ساعت قبل از جدایی، در منزل شما حضور یابد.

وابستگی کودک به والدین

به کودک بیاموزید در بعضی از کارها مستقل عمل کند

 

راهکار جدایی

برای جدا شدن از فرزندبه موارد ذیل توجّه داشته باشید:

الف: پیش از جدایی، بیشتر به او محبّت کنید. در صورتی که به شما آویزان شد با او برخورد بد نکنید (او  به احساس امنیت بیشتری نیاز دارد). هنگام جدایی،

پیشنهاد کنکاش :  سه ترفند برای ایجاد همدلی در کودکان

ب: حتماً خدا حافظی کنید. جدایی پنهانی، آثار سویی دارد. برخی از کودکان به خداحافظی دو مرحله ای علاقه دارند؛ در مرحله ی اوّل، بوسیدن و در آغوش گرفتن و در مرحله ی دوم، دست تکان دادن از پنجره و یا ….

ج: وقتی فرزند را ترک می کنید، به او بگویید کجا می روید و چه زمانی بر می گردید. بهترین زمان برای جدایی، زمان بازی کودک است؛ به ویژه اگر پرستار، برنامه ی جالبی را برایش طرّاحی کرده باشد.

د: احساس گناه و عدم طمینان مادر هنگام جدایی، آثار سویی بر کودک می نهد و جدایی بر او سخت می شود. اگر تصمیم گرفتید این طرح را اجرا کنید، اجازه ندهید هنگام جدایی، با گریه های سوزناکش شما را تحت تأثیر دقرار دهد.

ﻫ- اگر مایلید جدایی را از مهد کودک آغاز کنید، روز اوّل، خودتان نیز در مهد حضور داشته باشید و حدود ۲ ساعت در آن جا با فرزندتان بمانید.

و – مربّی را از ویژگی های کودک آگاه کنید. سعی کنید برای رفتن به مهدکودک، برایش اسباب بازی جدیدی بخرید. در صورت همراهی و پذیرش مهد، از دادن جایزه و تشویق غافل نشوید.

ز- کودک شما به طور طبیعی، در روز دوّم جدایی، قشقرق بسیاری راه خواهد انداخت؛ چون از روز قبل، تجربه ی ناخوشایندی دارد. اگرتسلیم شوید، زحمت تان هدر خواهد رفت؛ پس تحت تأثیر او قرار نگیرید.

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر۱

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

بیشتر بخوانید:


برچسب ها : , , , , , , , , , ,
دسته بندی : تعلیم و تربیت , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin