جدیدترین مطالب

» تقویت حافظه » با مصرف خوراکی های مفید حافظه تان را تقویت کنید!
 65 بازدید

با مصرف خوراکی های مفید حافظه تان را تقویت کنید!

بسیاری از ما بر این باوریم که نمی توان تغییری در عملکرد مغزی ایجاد کرد. به این معنا که هرکس با توانایی هایی به دنیا می آید که تا پایان عمر با همان میزان توانایی ها باید زندگی کند. به نوعی تقدیر الهی را برای این مساله در نظر می گیریم که برخی افراد برحسب سرشت و خلقت خود حافظه خوبی دارند و از سوی دیگر فراموشی جزء جدایی ناپذیر زندگی بعضی دیگر از افراد است و نمی توان کاری کرد.

با مصرف خوراکی های مفید حافظه تان را تقویت کنید!

با این خوراکی ها حافظه تان را تقویت کنید!

 

اگر می خواهید به داشتن حافظه قوی معروف باشید، مویز را فراموش نکنید. مویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غذایی تقویت کننده حافظه به شمار می رود.

بسیاری از ما بر این باوریم که نمی توان تغییری در عملکرد مغزی ایجاد کرد. به این معنا که هرکس با توانایی هایی به دنیا می آید که تا پایان عمر با همان میــــــــــزان توانایی ها باید زندگی کند. به نوعی تقدیر الهی را برای این مساله در نظــــــــــــــر می گیریم که برخی افراد برحسب سرشت و خلقت خود حافظه خــوبی دارند و از سوی دیگر فراموشی جزء جدایی ناپذیر زندگی بعضی دیگر از افراد است و نمی توان کاری کرد.

اما باید بدانید این طور نیست. حافظه را هم مانند بسیاری دیگر از توانایی ها می توان تقویت کـــــــــــــرد. شما هم می توانید از شر فراموشی های گاه و بیگاه خود خلاص شوید. فقط کافی است به نکاتی که دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی می گوید توجه داشته باشید.

 

 فراموش نکنی مویز بخوری!

مویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غـــــذایی تقویت کننده حافظه به شمار می رود. از گذشته برای تقویت عملکردهای مغزی خصــوصا برای کودکان، آنها را به خوردن مویز توصیه می کرده اند. این ماده غذایی مفید می تواند به عنوان یک میان وعده مغذی در نظـــــــــــر گرفته شود.

در احادیث و روایات متعددی هم به نقش مویز در تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی اشاره شده است. مویز سرشار از ویتامین هاست و می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله آلزایمر پیشگیری کند. اگر می خواهید به داشتن حافظه قوی معروف باشید، مویز را فراموش نکنید. مویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غذایی تقویت کننده حافظه به شمار می رود.

 

شربت زعفران برای تمرکز بیشتر

گاهی ضعف حافظه به عملکرد مغز ارتباطی ندارد و به دلیل عدم تمرکز است. به این معنی که فرد حافظه خوبی دارد اما برای به ذهن سپردن موضوعات تمرکز لازم را ندارد. در این موارد می توان با بهبود تمرکز انتظار داشت که حافظه هم بهبود یابد.

تقویت قلب هم می تواند در این مورد موثر باشد. تقویت کننده های قلب مثل زعفران، به، بالنگ و. . . می توانند به طور غیر مستقیم بر بهبود حافظه تاثیـــــــــر داشته باشند. به و بالنگ را می توان به صورت مربا یا به شکل های دیگر مثل رب به استفاده کـــــــرد. زعفران هم به شکل شربت یا به صورت دمکرده در غذاهای مختلف توصیه می شود.

زعفران  به شکل شربت یا به صورت دمکرده، بر بهبود حافظه تاثیر دارد.

 

پیشنهاد کنکاش :  برای تقویت حافظه چه دعاهایی بخوانیم؟

در مصرف خرما صرفه جویی کنید!

برخی مواد غذایی اگرچه ظاهرا مفید هستند و بارها مصرف آنها توصیه می شود اما مصـــــــــرف بیش از حــد این موادغذایی می تواند اثر مخرب بر حافظه داشته باشد. باید به میزان مصرف این مواد توجه داشته باشیم و از افراط در مصرف شان دوری کنیم.

از جمله این مواد غذایی می توان به خرما اشاره کرد. خرما از جمله مواد غذایی است که تصور می شود هیچ ضرری ندارد و برخی افـراد هر روز آن را مصرف می کنند اما باید این نکته را در نظـر داشته باشید که مصرف افراطی خرما می تواند تاثیر منفی بر حافظه داشته باشد. این را هم به یاد داشته باشید که خرمای خشک تاثیر منفی کمتری بر حافظه دارد. خرما از جمله مواد غذایی است که برای تقویت حافظه مفید است.

 

 رزماری، سمبل حافظه

اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملکردهای مغزی در نظر گرفته می شود. این گیاه با خاصیت ویژه خود می تواند گردش خون و دستگاه عصبی را تحریک کند. از رزماری علاوه بر خواص درمانی برای برخی بیماری ها،می توان در تقویت حافظه و قوای ذهنی استفاده کرد.

برای بهره گیری از اکلیل کوهی می توانید آن را با آب بجوشانید و همراه عسل استفاده کنید. مصرف روزانه این گیاه می تواند از ضعف قوای فکری پیشگیری کند. اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملکردهای مغزی در نظر گرفته می شود.

 

کندر، اکسیر حافظه

کندر خوراکی گیاهی است که خواص درمانی زیادی دارد، تقویت اعصاب و حافظه هم از جمله این موارد است. تعداد زیادی از احادیث و روایات استفاده از کنــــــــدر برای تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی را توصیه کرده اند و آن را برای بدن مفید دانسته اند. حتی در برخی متون برای افزایش هوش کودکان نیز به مصرف کندر اشاره شده است.

پیشنهاد کنکاش :  چگونه مطالب را به خاطر بسپاریم تا فراموش نکنیم ؟

اما نقش کندر بیش از هرچیز در تقویت حافظه است. می توان کنــدر را در آب خیس کـــــرده و همراه عسل مورد استفاده قرار داد تا خواص تقویت کننــــــدگی آن برای تقویت حافظه بیشتر شود.  کندر خوراکی گیاهی است که، برای تقویت اعصاب و حافظه مفید است.

 

عسل و انواع مغزها، مقوی های مغزی

مغزهایی مثل گردو، بادام و فندق تا حدی می توانند سبب افزایش جرم مغـــــــز و بهبود برخی عملکردهای مغزی از جمله تقویت حافظه شوند. می توانید مصرف این مواد را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید و تاثیر آن را در حافظه تان مشاهده کنید.

به طور کلی مغزها می توانند تاثیر مطلوبی بر عملکـــــرد مغزی داشته باشند. به علاوه عسل هم از دیگر مواد غذایی است که تاثیر آن در تقویت حافظه غیر قابل انکار است. مصرف یک قاشق مرباخــــــــــوری عسل به صـورت ناشتا برای تقویت حافظه توصیه می شود. عسل از دیگر مواد غذایی است که تاثیر آن در تقویت حافظه غیر قابل انکار است.

حافظه را هم مانند سایر توانایی ها می توان تقویت کـرد و پرورش داد. طب سنتی برای تقویت حافظه پیشنهادهای مختلفی دارد که می توان از هر کـــــدام از آنها به طور متناسب بهره گــــــرفت. برخی مواد خوراکی با پاکسازی مغــــــــــز و در حقیقت تمیز و شفاف کردن سلول های مغز و مایع میان سلولی سبب بهبود عملکـــــــــرد مغز و تقویت حافظه می شوند.

تقویت حافظه

 

از جمله این گیاهان اسطوخودوس است که از گذشته تا کنون برای بهبــود بیماری های مربوط به قوای فکری، سرگیجه، فراموشی و… مورد استفاده قرار می گرفته است.

اسطوخودوس را می توان به صورت عرق، دمکرده یا حتی چای مصرف کرد. در ابتدای مصرف می توان تا سه استکان از این عرق را در روز مصرف کــــــــــرد. در ادامه روزی یک استکان عرق اسطوخودوس برای تقویت حافظه توصیه می شود.  روزی یک استکان عرق اسطوخودوس برای تقویت حافظه مفید است.

 

منبع: مجله زندگی ایده آل

گردآوری: کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , ,
دسته بندی : تقویت حافظه , جدیدترین مطالب , سبک زندگی , مدیریت ذهن
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin