جدیدترین مطالب

» آداب معاشرت » چگونه به مهارت همدلی دست پیدا کنیم و را‌ه‌های رسیدن به آن کدام است ؟
 78 بازدید

چگونه به مهارت همدلی دست پیدا کنیم و را‌ه‌های رسیدن به آن کدام است ؟

براي اينكه بتوانيم سختي‌هاي زندگي را كه بنا به ماهيت اجتماعي مجبور به روبرو شدن با آنها هستيم پشت سر بگذاريم نياز به حمايت‌هاي اجتماعي داريم و يكي از مهم‌ترين اين حمايت‌ها همدلي است.

چگونه به مهارت همدلی دست پیدا کنیم و را‌ه‌های رسیدن به آن کدام است ؟

مهارت همدلی ورا‌ه‌های رسیدن به آن

 

برای اینکه بتوانیم سختی‌های زندگی را که بنا به ماهیت اجتماعی مجبور به روبرو شدن با آنها هستیم پشت سر بگذاریم نیاز به حمایت‌های اجتماعی داریم و یکی از مهم‌ترین این حمایت‌ها همدلی است.

زمانی که مشکلی دارید و دوست شما با دقت به سخنان شما گوش داده و شما را می‌فهمد، و وقتی از او جدا می‌شوید انرژی حاصل از این همدلی در وجود شما متجلی می‌‌‌گردد. در واقع این انرژی به شما توان می‌بخشد که خود را بهتر پذیرفته و با دیگران نیز ارتباط بهتر و خوشایندی برقرار کنید.

همدلی، از نخستین سال‌های زندگی در افراد وجود دارد؛ اما افراد مختلف از نظر توان و تمایل به همدلی کردن با دیگران متفاوت هستند.

 

تفاوت‌های فردی

هر فرد ساختار ژنتیکی مخصوص به خود داشته و هر خانواده‌ای سبک و روش زندگی مخصوص به خود را دارا است. بدین ترتیب هر یک از ما منحصر به فرد بوده به طوری که در بعضی زمینه‌ها با دیگران متفاوت و در برخی زمینه‌ها مشابه هستیم.

برخی برای برقراری ارتباط، افرادی را بر می‌گزینند که بیشترین شباهت‌ها را با آنان داشته باشند و برخی معتقدند که تفاوت‌ها به ما فرصت می‌دهند که بفهمیم چه مهارت‌هایی را نداریم و باید به دنبال کسب آنها باشیم.

 

تعریف همدلی

همدلی نوع خاصی از توجه داشتن به دیدگاه دیگران است،. فرد از طریق ادراک واکنش‌های عاطفی دیگران، واکنش‌های عاطفی از خود نشنان می‌دهد که به آن همدلی گویند. به منظور برقراری روابط همدلانه فرد باید بتواند خود را جای دیگران گذاشته، امور را از دیدگاه آنان ببیند و از خود بپرسد که اگر جای او بودم چه‌احساسی داشتم؟

 

همدلی

شرط لازم برای چنین کاری این است که فرد خود را بشناسد، انگاه می‌تواند دیگران را نیز با همان وضعیتی که هستند با تمام ضعف‌ها و توانمدی‌هایشان بپذیرد و به آنها احترام بگذارد.

 

راه های رسیدن به همدلی

۱- درک چار چوب ذهنی دیگران

درک هر یک از ما موضوع خاص با دیگری کاملاً متفاوت است، زیرا هر یک از ما برحسب تجربیات خود موضوعی را تفسیر می‌کنیم. افرادی مایلند درباره‌ی موضوعی به تفصیل بشنوند، عده‌ای تنها می‌خواهند از نتایج چیزی با خبر شوند، باید بتوانیم چارچوب ذهنی دیگران را شناخته و بدانیم چه چیزی برای آن ها اهمیت دارد، آنگاه با برآوردن انتظارات‌شان می‌توانیم رابطه‌ای گرم و صمیمی ایجاد کنیم.

پیشنهاد کنکاش :  علت اصلی عصبانیت اغلب نوجوانان چیست؟

باید در حد امکان چارچوب ذهنی خود را به دیگری نزدیک کرد تا زمینه‌ی سخن گفتن و ارتباط میسر شود گاهی به طور ناخودآگاه خود را با فردی صمیمی حس می‌کنیم که از نظر فرهنگی، تجارب زندگی و… با ما شباهت دارد؛ پس باید بتوانیم به سخنان طرف مقابل خواه موافق، خواه مخالف احترام بگذاریم و بکوشیم تا قضایا را از دیدگاه او ببینیم و درک کنیم .

 

۲- کنترل احساسات و هیجانات

افراد مختلف در برابر محرک‌های مشابه احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند. در برخورد با یک رویداد خاص، فردی ممکن است عصبانی شود، دیگری غمگین و یکی به راحتی از آن بگذرد. واکنش‌ها نیز متفاوت است. یکی عصبانیت خود را بروز می‌دهد، دیگری را متزلزل کرده و فکر می‌کند که چه باید بکند؟

میزان مهارت افراد در بیان احساسات به برقراری ارتباط هر چه بهتر با دیگران کمک می‌کند، یکی از عوامل زیربنایی در دستیابی به همدلی تسلط بر هیجانات و احساسات است. برای برقراری روابط هم دلانه باید احساسات خود را شناخته، کنترل آن را در دست گرفته و اجازه ندهیم که پریشانی خاطر تفکر ما را خدشه دار سازد.

افرادی که به خویشتنداری دست‌یافته‌اند ، احساسات دیگران را بهتر می‌شناسند.

 

۳- هماهنگی

به معنی انعکاس رفتارهای طرف مقابل است ، به نحوی که وی بتواند در اعمال و گفته‌های شما، اعمال و گفته‌های خود را بیابد. هماهنگی این است که وارد جهان طرف مقابل شده به ترتیبی که با ما احساس یگانگی کند و جنبه‌هایی از خود را که شبیه دیگران است.

به آنها نشان دهیم. این درست است که ما با کسانی که احساسی مثل ما دارند و دارای همان باورهای ما هستند، بهتر از همه ارتباط برقرار می‌کنیم؛ اما از طریق هماهنگی‌هایی که ایجاد می‌کنیم می‌توانیم با افرادی که صمیمیت کمتری داریم نیز بر صمیمیت خود بیفزاییم و از این طریق راه ‌را برای ایجاد روابط همدلانه باز نماییم.

 

از راه‌های مختلفی می‌توان هماهنگی با دیگران را افزایش داد:

زبان اندام: وضعیت نشستن، حرکت دست، راه رفتن، لباس پوشیدن.

نحوهی سخن گفتن:واژه‌های انتخابی، اصطلاحات خاص، سرعت و لحن صدا.

احساسات و خلقیات:نگرش، باورها، اعتقادات، وسعت نظر و سعه صدر.

هر قدر بیشتر بتوانیم شباهت‌های خود را با دیگران پیدا کنیم و بیشتر بتوانیم تفاوت‌هایمان را بپذیریم و به آنها احترام بگذاریم، امکان دستیابی به هماهنگی بیشتر شده، درنتیجه برقراری روابط همدلانه موفق‌تر خواهد بود.

پیشنهاد کنکاش :  ۵ تغییر کوچک برای تقویت اعتماد به نفس

 

۴- گوش کردن

گوش کردن با شنیدن صرف تفاوت دارد، گوش کردن عملی ارادی است که به صبر و توجه نیاز دارد. دقیق شنیدن یک مهارت اکتسابی است که مستلزم تلاش فراوان است. در این رابطه به غیر از گوش، از قلب و چشمان نیز باید یاری گرفت و به اصطلاح به سخنان گوینده باید گوش دل سپرد.

واکنش‌های ما هنگام گوش کردن، سوالاتی که مطرح می‌کنیم، حالات و حرکات ما همگی در دقیق شنیدن موثر است. پس استباط خود را از بیانات و احساسات گوینده به او منتقل کنید خواه موافق، خواه مخالف. با بیان استنباط خود در واقع به گوینده نشان می‌دهید که به عمق مطلب او پی برده‌ و از نقطه‌نظرهای او کاملاً آگاهیم.

در ذهن خود مطالب گوینده را جمع‌بندی کرده، سپس آن را به صورت خلاصه انتقال دهید.

 

برای دقیق گوش کردن چهار فن وجود دارد:

الف- تعبیر و تفسیر کردن: مطالبی که شنیده‌اید را برای گوینده تفسیر کنید تا مطمئن شوید که سخنان او را درست فهمیده‌اید.

ب- انعکاس احساسات: وقتی کسی ناراحت و عصبانی به نظر می‌رسد با دقیق شنیدن، همدلی خود را به او منعکس نمایید.

ج- انعکاس مفاهیم: به طور خلاصه، حقایق و محتوای سخن گوینده را به او منعکس سازید.

د- ترکیب کردن و خلاصه نمودن: نکات مختلف گوینده را با هم ترکیب کرده و در یک جمله به او منعکس کنید.

 

مهارت همدلی؛ یعنی اینکه فرد بتواند زندگی دیگران را حتی زمانی که در آن شرایط قرار ندارد، درک کرده تا بتواند انسان‌های دیگر را وقتی با او بسیار متفاوت هستند، بپذیرد و با آنها احترام بگذارد. بسیاری از رفتارهای خشن در سطح جامعه ناشی از نداشتن مهارت همدلی می‌باشد، همدلی روابط اجتماعی را بهبود ‌بخشیده و به ایجاد رفتارهای حمایت کننده و پذیرنده نسبت به انسان‌های دیگر منجر می‌شود. اگر دوستی‌ها و ارتباطات تقویت شود، باعث می شود تا سطح آگاهی ‌های اجتماعی در جامعه افزایش پیدا کند.

مهارت همدلی ورا‌ه‌های رسیدن به آن

گردآوری : کنکاش

منبع : روزنامه افغانستان

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : آداب معاشرت , جدیدترین مطالب , سبک زندگی , مهارتهای زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin