جدیدترین مطالب

» اخبار » آیا بارش های اخیر کشور به علت «بارور سازی» ابرهاست؟
 92 بازدید

آیا بارش های اخیر کشور به علت «بارور سازی» ابرهاست؟

فرمانده هوافضای سپاه می‌گوید سال گذشته درباره بارورسازی ابر‌ها اعلام کردیم آمادگی کمک به سازمان‌های مربوطه را داریم و در همین ارتباط یکی از دانشگاه‌های کشور اعلام کرد که توانایی تولید ماده اصلی این فناوری را دارد.

آیا بارش های اخیر کشور به علت «بارور سازی» ابرهاست؟

بارور سازی ابرها

«رضا اردکانیان» وزیر نیرو هفدهم آذر در یک برنامه تلویزیونی از افزایش میزان بارندگی در پاییز امسال سخن گفت و اظهار داشت میزان بارش‌ها در مقایسه با میانگین درازمدت کشور که ۴۵ میلی‌متر بوده، ۸۵ درصد افزایش داشته است.

این خبر امیدوارکننده در شرایطی اعلام شد که پدیده «آلودگی هوا» این روز‌ها گریبان اکثر کلان‌شهر‌های کشور از جمله پایتخت را گرفته و نفس کشیدن را برای شهرنشینان دشوار کرده است.

۱۲ روز پیش از این اظهارات وزیر نیرو، سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مراسم کنگره ملی سرداران و یک هزار و ۴۰۰ شهید خط شکن شهرستان فلاورجان استان اصفهان، از بسیج نیرو‌های زیادی برای حل معضل بارندگی در کشور صحبت کرده بود.

سردار حاجی‌زاده در این مراسم – آنطور تارنمای پایگاه اطلاع رسانی سپاه نقل کرده است – گفت: «سال گذشته در خصوص بارورسازی ابر‌ها اعلام کردیم که آمادگی کمک به سازمان‌های مربوطه را داریم و در همین ارتباط یکی از دانشگاه‌های کشور اعلام کرد که توانایی تولید ماده اصلی این فناوری را دارد. حاصل آن تلاش، تولید آن ماده با کیفیت بالا و در سطح استاندارد‌های جهانی است و نیرو‌های زیادی بسیج شدند که این معضل را با یاری خداوند مرتفع کنیم».

سردار «رمضان شریف» سخنگوی سپاه نیز حدود یک سال پیش در خصوص برخی از دست‌انداز‌های پیش روی مسیر بارورسازی ابر‌ها گفته بود: اخیرا یکی از معاونان وزیر نیرو اعلام کرده بود به دلیل اینکه هواپیما‌های آنتوف را در اختیار نداریم، در حال حاضر شرایط انجام این کار وجود ندارد؛ چرا که این امر هزینه‌های هنگفتی برای ما در بر خواهد داشت و باید از شرکت‌های دیگر هواپیما‌ها را اجاره کنیم؛ لذا مجددا موضوع با سردار حاجی‌زاده مطرح شد و ایشان دوباره اعلام آمادگی کردند که این کار را انجام می‌دهیم. البته مشکل کوچکی در خصوص مواد لازم برای بارور کردن ابر‌ها وجود داشت که با حل آن و به کارگیری تجهیزات مرتبط ان‌شالله با همکاری سپاه و دستگاه‌های مرتبط، بارور ساختن ابر‌ها نهایی خواهد شد.

پیشنهاد کنکاش :  لحظه سرقت از خودروی ال 90 فقط در عرض 4 ثانیه

به نظر می‌رسد با حل مشکلات مربوط به بکارگیری هواپیمای مخصوص برای بارور کردن ابر‌ها و همچنین تولید ماده اصلی این فناوری که سردار حاجی‌زاده چند روز پیش خبر آن را رسانه‌ای کرد، دیگر مشکلی پیش روی بارورسازی ابر‌ها توسط نیروی هوافضای سپاه وجود نداشته باشد.

هرچند بعضا در فضای مجازی گفته می شود بارش‌ها اخیر بی ارتباط با مسئله بارورسازی ابرها نیست اما تا کنون هیچ مرجع رسمی چنین امری را تائید نکرده‌اند.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : اخبار , ایران , جدیدترین مطالب
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin