جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » انواع سخت پوستان | گونه های زیستی، تولید مثل و روشهای تغذیه + فلیم
 230 بازدید

انواع سخت پوستان | گونه های زیستی، تولید مثل و روشهای تغذیه + فلیم

اغلب سخت پوستان در اقیانوس ها زندگی می کنند. البته گونه هایی از آن ها ساکن آب های شیرین هستند و معدودی از آن ها، مانند خرخاکی و خرچنگ ها، در خشکی به حیات خود ادامه می دهند. میگوها در آب های آزاد شناورند و بارناکل ها به صورت چسبیده به سنگ ها، دیواره ی بندرگاه ها یا بدنه ی کشتی ها زندگی می کنند.

انواع سخت پوستان | گونه های زیستی، تولید مثل و روشهای تغذیه + فلیم

سخت پوستان

 

سخت پوستان – این بی مهرگان شامل خرچنگ ها، بارناکل ها، کریل ها و خر خاکی ها است. گاهی اوقات به سخت پوستان حشرات دریایی اطلاق می شود و این به دلیل فراوانی آن ها  در دریاست. تمامی سخت پوستان، پوست محکم، آبشش و دو جفت شاخک دارند. با کنکاش همراه باشید تا بیشتر با این گونه از حشرات آشنا شوید.

 

سخت پوستان کجا زندگی می کنند؟

اغلب سخت پوستان در اقیانوس ها زندگی می کنند. البته گونه هایی از آن ها ساکن آب های شیرین هستند و معدودی از آن ها، مانند خرخاکی و خرچنگ ها، در خشکی به حیات خود ادامه می دهند. میگوها در آب های آزاد شناورند و بارناکل ها به صورت چسبیده به سنگ ها، دیواره ی بندرگاه ها یا بدنه ی کشتی ها زندگی می کنند.

 

سخت پوستان چه می خورند؟

بسیاری از سخت پوستان مردار خوار هستند و از لاشه ی موجودات زنده تغذیه می کنند. خرچنگ ها، و شاه میگوها عمدتاً طی شب در جست و جوی غذا هستند و به هنگام روز در شکاف سنگ ها مخفی می شوند. بعضی از خرچنگ ها و خرچنگ های دریایی شکارچی های فعالی هستند. این جانوران طعمه را با چنگک های قدرتمند شان می گیرند و بار ناکل ها موجودات ریز را با استفاده از پاهای صافی دارشان از آب می گیرندو خر خاکی ها از بقایای گیاهی تغذیه می کنند.

خرچنگ دریایی

خرچنگ دریایی 

 

آیا نوزاد سخت پوستان مانند جانوران بالغ اند؟

اغلب سخت پوستان به صورت لاروهای Nauplius از تخم بیرون می آیند که به هیچ عنوان به والدین خو شباهت ندارند. نوزادان در نزدیکی سطح اقیانوس ها شناورند و در این مکان رشد و تغذیه می کنند. آن ها قبل از رسیدن به بلوغ بارها پوست اندازی می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع پستاندار ، ویژگی، تولید مثل و تغذیه + مستند کامل زندگی پستانداران

 

نوزادان سخت پوستان

اغلب نوزادان سخت پوستان ازادانه در نزدیکی سطح آب شناور هستند. سخت پوستانی که به این ترتیب زندگی می کنند. پلانگتون، یعنی جانور ولگرد .

 

بارناکل

این سخت پوستان برای تغذیه کردن از پاهای خود بهره می گیرند. آن ها از پاهای باریک شان برای به دام انداختن موجودات ریز شناور در آب استفاده می کنند. همه ی سخت پوستان، پس از بلوغ، در یک مکان ثابت زندگی می کنند.

بارناکل ها(کشتی چسب ها)

 

تعداد و انواع سخت پوستان

سخت پوستان دومین گروه بزرگ فرمانرو جانوران هستند. این گروه ۳۸ هزار گونه دارد که از هشت زیر رده  تقسیم بندی می شوند، از جمله:

  بارناکل ها

میگوهای ساحره

کرک های دریایی

خرخاکی ها

خرچنگ های صیاد

پاروپایان

میگو ها 

 

خرچنگ های گوشه نشین

این خرچنگ ها  برای رهایی از دست دشمنان از صدف نرم تنان استفاده می کنند. هر زمان که صدف شان برای آن ها کوچک شود، آن را عوض می کنند.

شاخک به این جانور کمک می کنند که در آب های تیره راهش را پیدا کند. پاهاای این جانور به محض احساس کوچک ترین خطری به درون صدف کشیده می شوند.

 

کریل ها

کریل ها موجوداتی کوچک، صورتی رنگ، و میگو مانندند که به فراوانی در اقیانوس ها یافت می شوند. این موجودات بخش مهمی از زنجیره ی  غذایی را تشکیل می دهند و غذای اصلی بسیاری از موجودات دریایی بزرگ تر هستند.

                       کریل ها کریل ها 

 

کریل ها چه می خورند؟

کریل ها از پلانگتون ها و لاروهای جانورانی که با جریانات آب به این سو و آن سو می روند، تغذیه می کنند. خود آن ها نیز غذای جانوران دیگر، از پنگوئن ها گرفته تا نهنگ ها، می شوند. بعضی از نهنگ ها هزاران کیلو متر از آب های گرم تر را تنها برای تغذیه از فوج های فصلی کریل ها می پیمایند.

پیشنهاد کنکاش :  ماهی ها | گونه های زیستی، تولید مثل و تغذیه

 

آیا نسل کریل ها مورد تهدید قرار گرفته است؟

با وجود این که ماهی گیران مقادیر فراوانی از آن ها را صید می کنند، تعداد کریل ها بسیار زیاد است و خطر انقراض آن ها را تهدید نمی کند. اگر کریل ها نابود شوند، جانورانی که از آن ها تغذیه می کنند آسیب می بینند. شکار کریل ها در قطب جنوب، بر تعداد پنگوئن ها تأثیر گذاشته است.

 

تعداد کریل ها

تعداد کریل ها گاهی وقت ها، آن قدر جمعیت کریل ها، در نزدیکی سطح اقیانوس زیاد است که آب، سرخ رنگ به نظر می رسد.

 

کریل ها غذایی مناسب برای بالن های گوژپشت:

بالن ها، در هر وعده غذایی، دو تن کریل می خورند. آن ها این کار را با استفاده از ورقه های استخوانی درون دهان شان انجام می دهند. ورقه های استخوانی دهان بالن ها آب را به بیرون هدایت می کند، ولی کریل ها را درون دهان جانور نگه می دارد.

بالن گوژپشت

 

مستند زیبای سخت پوستان دریایی

 

برای دانلود این مستند کلیک کنید

گرد آوری : کنکاش

کپی بدون ذکر منبع ممنوع می باشد

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حیات وحش , حیوانات بی مهره , سخت پوستان
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin