جدیدترین مطالب

» بیماری و راه درمان آن » سرفه ،سرما خوردگی و آنفلوآنزا بزرگسالان؛ پیشگیری و علائم
 74 بازدید

سرفه ،سرما خوردگی و آنفلوآنزا بزرگسالان؛ پیشگیری و علائم

در طول سال، بزرگسالان ممکن است چند دفعه دچار سرماخوردگی شوند که میزان ناخوشی و ناراحتی حاصله در هر نوبت می تواند متغیر باشد. بعضی از سرماخوردگی ها به قدری سبک هستند که اصلاً فرد متوّجه آن نمی شوند در حالی که برخی دیگـر علایم شدیدی ایجاد می کنند. افراد بسیار سالخورده و مبتلایان به بیماری تنفسی ، دیابت، بیماری قلبی یا دیگر بیماری های مزمن ممکن است زودتر به پزشک نیاز داشته باشند.

سرفه ،سرما خوردگی و آنفلوآنزا بزرگسالان؛ پیشگیری و علائم

سرفه ،سرما خوردگی و آنفلوآنزا بزرگسالان 

سرما خـــــــوردگی توسط ویروس ها ایجاد می شود و در حال حاضر هیچ درمان اختصاصی ندارد. مصرف آنتی بیوتیک سرماخوردگی را درمان نمی کند و با مطالعه این مطالب شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا مراجعه به پزشک نیاز هست؟

در طول سال، بزرگسالان ممکن است چند دفعه دچار سرماخوردگی شوند که میزان ناخوشی و ناراحتی حاصله در هر نوبت می تواند متغیر باشد. بعضی از سرماخوردگی ها به قدری سبک هستند که اصلاً فرد متوّجه آن نمی شوند در حالی که برخی دیگـر علایم شدیدی ایجاد می کنند. افراد بسیار سالخورده و مبتلایان به بیماری تنفسی ، دیابت، بیماری قلبی یا دیگر بیماری های مزمن ممکن است زودتر به پزشک نیاز داشته باشند. معمولاً ســـــــــــــــرماخوردگی ۷ تا ۱۴ روز بعد بهبود می یابد چه به مراجعه کنید و چه مراجعه نکنید، بعضی علایم بیش تر طول می کشند. سرفه خشکی که هنگام سرماخوردگی ایجاد می شود ممکن است ۲ تا ۳ هفته طول بکشد.

علایم سرما خوردگی در بزرگسالان :

سرفه

– گلو درد

– درد بدن و مفاصل

– تورم رگ گره های لنفاوی گردن

– سردرد متوسط

– آبریزش چشم

– تب

– خستگی

 

علایم معمولی سرماخوردگی

آیا تب شما بیش از ۵/۳۸ درجه سانتی گراد دهانی است؟

آیا تنگی نفس تازه ی را تجربه می کنید؟

آیا خلط قهوه ای یا خونی دارید.

در صـورتی که جواب هر یک از سؤال های فوق الذکــــــــر بله بود، در صورت لزوم از داروی ضد تب استفاده کنید و هم اکنون به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید و در صورت خیر، توصیه های خانگی را مطالعه کنید.

پس از ۳ روز :

آیا هنوز خلط دارید؟ یا

آیا سرفه بدتر می شود؟ یا

آیا حال تان در مجموع بدتر شده است؟ یا

آیا هنوز تب دارید؟

در صورتی که جواب هر یک از ۴ سؤال فوق بله بود، هم اکنون به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید و در صورت خیر، توصیه های خانگی را ادامه دهید.

توصیه های خانگی

به یاد داشته باشید سرماخوردگی درمان ندارد. آنتی بیوتیک دوره سرماخوردگی را کوتاه یا آن را درمان نمی کند.

۱- استراحت کنید و زیاد مایعات بنوشید تا مایعاتی که با آبریزش، سرفه و تب از دست می رود را جبران کنید.

۲- می توانیــــــــــد از استامینوفن یا آ اس آ (آسپرین) یا بروفن برای رفع تب و درد بدنی استفاده کنید. برای افراد زیر ۲۰ سال آ اس آ (آسپرین) توصیه نمی شود. برای مقدار دوز مناسب استامینوفن یا بروفن به سایت ما مراجعه کنید.

۳- هوای مرطوب می تواند به بهبود علایم سرماخوردگی کمک کند، می توانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

۴- ایستادن زیر دوش گرم می تواند در موارد احتقان کمک کننده باشد.

۵- مایعات گرم بنوشید. این کار به رفع احتقان بینی و نرم شدن سرفه کمک می کند. سوپ جوجه و نوشیدنی های گرم، گزینه های خوبی هستند.

۶- برای بهبود احتقان سر و آبریزش بینی می توانید از ترکیبات ضد احتفان(دکونژستان) استفاده کنید. دارو های ترکیبی حاوی ضد احتقان و آنتی هیستامین، می توانند خواب را بهبود دهند. از دکتر داروساز برای انتخاب داروی مناسب کمک بگیرید. افرادی که بیماری قلبی شدید، کنتـــــــرل ضعیف فشار خون، آنژین یا آسم دارند، نباید داروی ضد احتقان مصرف کنند.

۷- شربت سرفه حاوی دکسترومتورفان برای رفع یا کاهش سرفه خشک، می تواند مؤثر باشد. همه سرفه ها را نباید سرکوب کـــــــــــــــــرد. سرفه نرم به پاک شدن راه های هوایی از مخاط کمک می کنــــد. زمانی که سرفه، مانع خواب راحت شما یا کارتان شود، می توانید از داروهای ضد سرفه استفاده کنید. داروهای حاوی دکسترومتورفان، می تواند آسم را بدتر کند. این داروها را با احتیاط مصرف کنید.

۸- سرفه و عطسه عفونت را پخش می کنند. هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید ولی مهمترین مساله این است که دست تان را پس از هر عطسه و سرفه بشویید در  غیر این صورت از طریق لمس، عفونت را پخش می کنید. شستشوی دست، یکی از مهمتــــــــرین اقدامات برای پیشگیـــــــــــــــری از پخش بیماری به دیگر اعضای خانواده و همکاران است.

۹- سیگار نکشید و در معرض دود سیگار دیگــــران هم قرار نگیرد.

۱۰- در صورت نیاز به بخش گلو درد بزرگسالان و تب بزرگسالان در سایت ما مراجعه کنید.

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
پیشنهاد کنکاش :  بررسي عوامل زرد شدن رنگ مدفوع در افراد

برچسب ها : , , , , , , , , , ,
دسته بندی : بیماری و راه درمان آن , جدیدترین مطالب , سلامت , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin