جدیدترین مطالب

» برای زندگی بهتر » ۱۱ برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران
 165 بازدید

۱۱ برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

بسیاری از مردم در طول روز در معاشرت با دیگران مرتکب این خطاهای مخرب ارتباطی می شوند. حاصل چنین خطاهایی چیزی جز خشم و غضب، حدس و گمان ، سوء تفاهم، ناکامی و قطع کامل روابط نیست. شاه بیت مطلب، صراحت در سخن گفتن، احترام متقابل، دیدن قضایا از دریچه ی چشم دیگران، صحبت کردن از جانب خود و مالک بودن بر پیام خویش است. یعنی مستقیم به اصل مطلب پرداخته و به اصطلاح به موضوع شاخ و برگ ندهیم زیرا سبب می شود تا طرف مقابل به حدس و گمان متوسل شود.

۱۱ برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

برخوردهای محکوم به شکست

 

بسیاری از مردم در طول روز در معاشرت با دیگران مرتکب این خطاهای مخرب ارتباطی می شوند. حاصل چنین خطاهایی چیزی جز خشم و غضب، حدس و گمان ، سوء تفاهم، ناکامی و قطع کامل روابط نیست.

متأسفانه ما هر روزه شاهد ارتکاب این خطاها در اطراف خود هستیم و این خود باعث می شود که ارتکاب آن ها در نظر ما آسان جلوه کند و به راحتی از کنار آن ها عبور کنیم. با این حال اگر مایل هستید مناسبات شما با دیگران موفقیت آمیز باشد، باید هوشیارانه از آن ها بپرهیزید.

در زیر شرح مبسوطی از هر یک از این خطا ها را بازگو می کنیم تا ببینید آیا خودتان تا به حال مرتکب چنین خطاهایی شده اند یا نه؟

 

۱- ارزیابی کردن

وقتی بر مسند قضاوت می نشینید و رای منفی یا مثبت خود را نسبت به کسی ابراز می دارید، خود را در مقامی قرار داده اید که صرفاً از عاقل تر بودن و منطقی تر بودن شما حکایت می کند بخصوص اگر به کلی گویی بسنده کنید به شرح و بسط موضوع اهمیّت ندهید.

به هنگام انتقاد و یا تحسین از دیگران از کلی گویی خودداری کنید، به شرح جزئیات بپردازید و با تکیه بر منطق و استدلال بگوییدکه چه چیز را دوست دارید و از چه چیزی بیزارید.

در واقع به جای تعبیر و تفسیر عقاید خود، به بیان حقایق بپردازید و با حالت، لحن صدا و انتخاب کلمات مناسب و غیر مغرضانه احترام خود را به طرف مقابل اظهار کنید.

 

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۲ دلخوشی دادن

از اظهار عبارات تو خالی، دلخوش کننده و کلیشه ای اجتناب کنید. جملاتی از قبیل:«فردا حالت کاملاً خوب می شود» و «نگران نباش، پایان شب سیه سفید است» اظهار نظرهای پوچی است که صرفاً برای دلخوشی دادن و دل سوزی کردن فرد دیگر اظهار می شود.!!

این روش ارتباطی بسیار توهین آمیز است؛ زیرا تلویحاً این را می رساند که شما دانای دهرید و بر اوضاع و احوال فرد دیگر وقوف کامل دارید.

 

۳- بر چسب زدن و نقش یک روانکاو را بازی کردن

از بر چسب زدن به مردم و رفتار آن ها خودداری کنید. اگر می خواهید در گفتار و کردارشان تغییری پدید آید، صرفاً آنچه که دیده یا شنیده اید، بدون هیچ گونه تغییری به زبان آورید و فقط به ذکر حقایق بسنده کنید.

تفسیر و تعبیر رفتار دیگران و نقش یک روان شناس آماتور بازی کردن، کاری ناپسند است و به روابط فی مابین آسیب می رساند.

 

پیشنهاد کنکاش :  ‍‍‍۲۰ راهکار طلایی برای افزایش اعتماد به نفس

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۴- گوشه و کنایه زدن

وقتی که گفته های شما از احساسات منفی تان رنگ می گیرد و با سخن نیش دار غرور و شخصیت کسی را جریحه دار می کنید. در واقع او را وادر کرده اید که در اولین فرصت به این ضربه ی کوبنده پاسخ بگوید و به این ترتیب راه هر گونه رابطه ی سالم را مسدود کرده اید.

به طور کلی منظور خود را پشت عبارات کنایه آمیز پنهان نکنید، بلکه آن را رک و صریح مطرح کنید.

 

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۵- افراط در پرسش و طرح سئوالات نامناسب

هیچ کس مایل نیست مورد پرس و جو واقع شود و یا احساس کند که مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته است. وقتی فردی به سئوال شما پاسخ می دهد، با نگاه و حالات، حرکات و تکان دادن سر، نهایت علاقه مندی را به او نشان دهید. آن گاه برای این که مطمئن شوید پاسخ را درست فهمیده اید خلاصه ی آن چه را که شنیده اید برای او بگویید. اگر سئوالات زیادی دارید با اظهار جملاتی از قبیل “اگر مانعی ندارد سئوال دیگری  دارم” از او اجازه بگیرید. سپس برای آن که احساس نکند مورد پرس و جو قرار گرفته است سئوال بعدی خود را با پاسخ او بیامیزید.

 

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۶- فرمان دادن

فرمان دادن یعنی این که آمرانه و تحکیم آمیز استیلای خود را بر کسی تحمیل کنید و مجالی برای پرس و جو، مخالفت و یا حتّی موافقت با او ندهید. در چنین شرایطی اوامر شما در طرف مقابل این احساس را به وجود می آورد که یک ماشین است، نه یک انسان. در نتیجه با پرخاشگری از اوامر و دستورات شما سرپیچی می کند.

برای آن که با زیرکی و ماهرانه به نحوی فرمان دهید که تأثیر منفی نداشته باشد، از شگردی موسوم به « ریل گذاری» استفاده کنید یعنی مؤدبانه و با استدلال منطقی و فرض را بر این می گذارید که فرد با نظرهای شما موافق است و در نتیجه بدون این که به او مجال ابراز نظراتش را بدهید، اظهارات خود را تند و صریح بیان و با کمی چشم غره، شخص را در مقابل نقطه نظرهای خود تسلیم می کنید.

 

۷- تهدید کردن

اگر دلایل خوب و قانع کننده ای برای انجام و یا عدم انجام کاری وجود دارد آن را به صراحت  بیان کنید و هشدار دهید که در صورت سرپیچی چه عواقبی در انتظار او خواهد بود. در حقیقت، تشویق و ترغیب را جانشین تهدید کنید.

پیشنهاد کنکاش :  طوفان فکری معکوس ابزاری جالب برای زندگی شخصی، مدیریت سازمان و کشورداری

 

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۸-تحمیل اندرز های حکیمانه

مردم تنها زمانی به پند و اندرز های ما گوش می دهند که خود تقاضا کنند. اگر با زور و فشار بخواهیم نصایح حکیمانه ی خود را بر آن ها تحمیل کنیم، گفته های ما را محمل و مزخرف، تلقی کرده و به آن وقعی نمی نهد.

و اگر پیشنهادی دارید یا می خواهید اندرزگویی کنید، از طرف مقابل اجازه بگیرید.

 

۹- در لفافه سخن گفتن

شاه بیت مطلب، صراحت در سخن گفتن، احترام متقابل، دیدن قضایا از دریچه ی چشم دیگران، صحبت کردن از جانب خود و مالک بودن بر پیام خویش است. یعنی مستقیم به اصل مطلب پرداخته و به اصطلاح به موضوع شاخ و برگ ندهیم زیرا سبب می شود تا طرف مقابل به حدس و گمان متوسل شود.

 

11 برخورد محکوم به شکست در مناسبات شما با دیگران

۱۰- خود داری از ابراز اطلاعات

 

بعضی افراد در محیط کار، تنها زمانی اطلاعاتی را تسلیم دیگران می کنندکه خود نیازمند اخذ اطلاعاتی باشند. در یک کار گروهی، باید همه آن چه می گذرد با اطلاع باشند تا کار موفقیت آمیز به ثمر برسد. اگر برای این که نسبت به دیگران ارجحیت داشته باشید از ابراز اخبار و اطلاعات طفره می روید، قدم در راهی گذاشته اید که به جای موفقیت، نا کامی را به بار خواهد آورد.

اگر اخبار و اطلاعاتی دارید که فکر می کنید مفید واقع می شود، بی درنگ با او در میان بگذارید و اطمینان داشته باشید که مطالب و اطلاعاتی جالب از او خواهید شنید.

 

۱۱- انحراف از اصل موضوع

وقتی گفت و شنود به جنبه های شخصی کشیده می شود و فرد با انحراف از اصل موضوع به شرح و بسط امور شخصی خود می پردازد، اطرافیان اغلب احساس خستگی می کنند و در نتیجه در صدد بر می آیند تا با مطرح کردن مطالب پیش پا افتاده او را متوقف کنند.

این کار به گیج شدن گوینده، تغییر دادن موضوع گفت و گو و یا پاسخ کلیشه ای منتهی می شود. پس هر بار که لب به سخن می گشایید، نیازی نیست که وارد جزئیات شوید. به اصل موضوع بپردازید.

 

گرد آونده: کنکاش

منبع: کلید طلایی ارتباطات اثر کریس کول

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : برای زندگی بهتر , جدیدترین مطالب , روانشناسی , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin