جدیدترین مطالب

» اخبار » در گفتگو با رئیس دانشگاه امیر کبیر عنوان شد؛ ابر رایانه امیبر کبیر به ۵۰ برابر سرعت ارتقا می یابد
 85 بازدید

در گفتگو با رئیس دانشگاه امیر کبیر عنوان شد؛ ابر رایانه امیبر کبیر به ۵۰ برابر سرعت ارتقا می یابد

رئیس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به پیشنهاد وزیر ارتباطات برای ارتقای سوپر کامپیوتر این دانشگاه از تهیه و ارائه این طرح تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: سرعت پردازش این رایانه ۵۰ برابر می شود.

در گفتگو با رئیس دانشگاه امیر کبیر عنوان شد؛ ابر رایانه امیبر کبیر به ۵۰ برابر سرعت ارتقا می یابد

ابر رایانه امیبر کبیر به ۵۰ برابر سرعت ارتقا می یابد

 

به گزارش کنکاش به نقل از وزارت ارتباطات، سید احمد معتمدی با بیان این مطلب افزود: طراحی و ساخت سوپر کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر در سال ۸۷ آغاز و در سال ۹۰ با اختصاص اعتباری بالغ بر ۲.۵ میلیارد تومان از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، راه اندازی شد.

 

وی ادامه داد: این سوپر کامپیوتر با سرعت بالای ۸۰ ترابایت بر ثانیه یکی از سوپرکامپیوترهای قوی در زمان خود بود که در رتبه ۱۰۳ دنیا قرار گرفت و اکنون برای کارهای علمی، طراحی های مختلف و محاسباتی استفاده و در حال سرویس دهی است.

 

معتمدی با اشاره به اینکه عمر مفید سوپرکامپیوترها بیش از ۵ سال نیست، تصریح کرد: این طرح از پروژه های دولت دهم بود و برای به روزرسانی و ارتقای آن باید هر ساله بودجه ای در نظر گرفته می شد که متاسفانه از سال ۹۰ اعتباری به این طرح تعلق نگرفت و هزینه های پرسنلی و نگهداری این سوپرکامپیوتر از محل درآمدهای آن ، پرداخت می شود.

 

وی با اشاره به بازدید وزیر ارتباطات از این سوپرکامپیوتر و پیشنهاد وی برای به روزرسانی و ارتقای آن، افزود: طرح ارتقا و به روزرسانی این ابررایانه در سال های گذشته تهیه و ارائه شده بود و با تاکید و پیشنهاد وزیر ارتباطات این طرح با توجه به شرایط اقتصادی کشور، دوباره به روزرسانی و تا دو هفته آینده برای ارائه آماده می شود.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه دانش طراحی ساخت و ارتقای سوپر کامپیوترها در داخل کشور وجود دارد، گفت: اعتبار پیشنهادی مورد نیاز برای ارتقای سوپر کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر ۴۰ میلیارد تومان است که امیدواریم نیمی از این مبلغ با همکاری وزارت ارتباطات و نیمی دیگر از ظرفیت های بخش خصوصی در این حوزه تامین شود.

پیشنهاد کنکاش :  گران ترین گوشی های تلفن همراه این روزهای بازار را بشناسید

 

وی به اهمیت حضور بخش خصوصی در این پروژه اشاره کرد و افزود: شرکت هایی از بخش خصوصی برای همکاری در این پروژه اعلام آمادگی کردند و با حضور این بخش در این پروژه به اقتصادی شدن این طرح کمک می شود.

 

معتمدی با اشاره به ویژگی های سوپر کامپیوتر ارتقا یافته پیشنهادی، گفت: این سوپر کامپیوتر ارتقا یافته می تواند تا ۵۰ برابر سرعت امروز خود و در حد پتا پردازش های پرقدرت را انجام دهد و تقریبا تمام نیازهای کشور در این حوزه را تامین می کند. آماده سازی زیرساخت ها و فضای مورد نیاز و تجهیز آن نیز به وسیله دانشگاه امیرکبیر انجام می شود.

 

وی گفت: علاوه بر دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دارای ابررایانه است و این دانشگاه نیز همزمان با دانشگاه امیرکبیر اقدام به راه اندازی سوپرکامپیوتر کرد اما در ادامه با مشکلات بودجه ای و اجرایی برخورد کرد.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , ,
دسته بندی : اخبار , تازه های فناوری , جدیدترین مطالب , علم و فناوری , فناوری اطلاعات
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin