جدیدترین مطالب

» اطلاعات دارویی » یک واکسن جدید به جای دارو که گلسترول را پایین می آورید!
 105 بازدید

یک واکسن جدید به جای دارو که گلسترول را پایین می آورید!

محققین می گویند ممکن است به زودی مصرف داروهای خوراکی استاتین برای کاهش گلسترول خون به تاریخ بپیوندد. یک مطالعه جدید نشان داده که می توان برای کم کردن گلسترول بد، که عامل مهم تنگ شدن عروق است بجای داروی خوراکی از یک تزریق استفاده کرد. گلسترول بالا یکی از عوامل مهم زمینه ساز بروز بیماری های قلبی عروقی است. بیماری های قلبی عروقی مهم ترین قاتل انسان ها درکره ی زمین هستند. احتمال بروز بیماری قلبی عروقی در کسانی که گلسترول بد بالا دارند دو برابر افراد دیگر است.

یک واکسن جدید به جای دارو که گلسترول را پایین می آورید!

کنترل گلسترول با واکسن !

 

محققین می گویند ممکن است به زودی مصرف داروهای خوراکی استاتین برای کاهش گلسترول خون به تاریخ بپیوندد. یک مطالعه جدید نشان داده که می توان برای کم کردن گلسترول بد، که عامل مهم تنگ شدن عروق است بجای داروی خوراکی از یک تزریق استفاده کرد.

مطالعه بر روی این واکسن که AT04A نام دارد، وارد فاز انسانی شده و نتایج آن احتمالاً به زودی اعلام می گردد. اگر مشخص شود که واکسن بر روی انسان هم مؤثر و بی خطر است، استفاده عمومی از آن شروع  می شود. محققان می گویند از این واکسن می توان به صورت یک تزریق در سال استفاده می شود.

گلسترول بالا یکی از عوامل مهم زمینه ساز بروز بیماری های قلبی عروقی است. بیماری های قلبی عروقی مهم ترین قاتل انسان ها درکره ی زمین هستند. احتمال بروز بیماری قلبی عروقی در کسانی که گلسترول بد بالا دارند دو برابر افراد دیگر است.

می توان با تغذیه ی مناسب و کاهش وزن و ورزش منظم تا حدود زیادی گلسترول خون را کم کرد ولی در بعضی افراد برای کاهش آن نیاز به دارو پیدا می شود.

پر کاربرد ترین دارو برای این کار، خانواده داروهای استالین هستند. متأسفانه این دارو ها بدون عارضه نیستند و می توانند موجب بروز مشکلاتی مانند درد های عضلانی یا بیماری های کبدی شوند.

در کبد انسان آنزیمی به نام Proprotein convertase subtilisin/kexin type 9 ساخته می شود که می تواند به گیرنده های گلسترول بد در بدن متصل شده و مانع از تلاش این گیرنده ها برای پاک کردن گلسترول از خون شوند.

واکسن جدید می تواند، این آنزیم را غیر فعال کند که نتیجه آن پاک شدن گلسترول از خون و کاهش سطح خونی آن است.

مطالعه بر روی این واکسن در موش ها نشان داده که استفاده از آن می تواند موجب شود گلسترول بد خون به نصف تقلیل یافته و سختی عروق ناشی از آن ۶۴ در صد کم شود. اثر واکسن در مطالعات انجام شده تا ۱۸ هفته باقی مانده است.

محققان امیدوارند با پایان یافتن مطالعات بالینی استفاده از این واکسن بر روی انسان، بتوانند بزودی آن را در دسترس همگان قرار دهند.

 

گرد آوری : کنکاش

برداشت : Payameyaghoot

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اطلاعات دارویی , تازه های سلامت , جدیدترین مطالب , سلامت
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin