جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » آثار منفی و خطرناک تنبیه بدنی بر روح و روان کودک
 69 بازدید

آثار منفی و خطرناک تنبیه بدنی بر روح و روان کودک

بر خلاف تصوّر برخی والدین که ادّعا می کنند با کتک، رفتار خلاف فرزند را اصلاح کرده اند، این گونه نیست؛ بلکه او را در ارتکاب جرم، ماهر تر می نمایند و با تنبیه بدنی، به او می آموزند که در ارتکاب عمل خلاف، دقّت بیشتری داشته باشد تا به دام نیفتد. فرزندی که دائم تنبیه می شود، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و شهامت انجام کارهای بزرگ را نخواهد داشت.

آثار منفی و خطرناک تنبیه بدنی بر روح و روان کودک

تنبیه بدنی کودک

آثار منفی تنبیه بدنی کدامند؟

تنبیه بدنی به جز در موارد استثنایی و با رعایت شرایط؛ راهکار مناسب برای کودک نیست؛ چرا که انسان با پند ادب می شود و کتک، مخصوص چارپایان است. امام علی (ع) می فرماید:

« فَإنَّ الْعاقِلَ یَتَّغِظُ بِالْاَدبِ وَ اْلبهائمُ لا تَتَّغِظُ إلاّ بالضَّربِ »

«انسان با پند و اندرز ادب می شود و کتک، مخصوص چارپایان است.»

” علامه مجلسی، بحارالانوار،ج۷۱ص۳۲۷″

 

۱ تحقیر شخصیت

کودک یا نوجوانی که کتک می خورد، شخصیتش تحقیر می شود و کسی که به شخصیت او توهین می شود، امیدی به خیرش نیست و دیگران از شرّ او در امان نخواهند بود.

« مَنْ هانَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فَلا تَرجُ خَیْرَه».

کسی که نفس او در نزدش خوار باشد، امید خیری از او نداشته باش. ”

غروالحکم، ج ۲، ص ۷۱۲″

و

« مَنْ هانَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فَلا تَأمَنْ شَرَّهَ».

کسی که احساس شرافت و کرامت در خود نمی‏نماید از او بترس.(از شرّ او در امان مباش.)

” علامه مجلسی، بحارالانوار،ج۷۵ص۳۰۰″

 

تنبه بدنی

۲- ایجاد روحیه ی تسلیم پذیری

تنبیه بدنی، فرزند شما را توسری خور بار می آورد و در آینده، به دیگران نیز این اجازه را خواهد داد تا به او زور بگویند و قدرت دفاع از حقّ خود را نخواهد داشت.

 

تنبه بدنی

 

۳- کینه ی تنبیه کننده

کودک، کینه ی تنبیه کننده را در دل می گیرد و در آینده به شکل های گوناگون(درس نخواندن، سهل انگاری در عبادت، بی نظمی، اعمال خلاف و خراب کاری در منزل، تنبیه کودکان کوچک تر و ….. ) از او انتقام می گیرد.

اربابی به نوکر خود قول داد دیگر او را نیازارد و وقتی نوکر اطمینان یافت که ارباب راست می گوید، با لبخند ملیحی بر لب و در کمال سادگی گفت؛ پس، از این به بعد، من هم در سوپ شما تُف نمی کنم.

پیشنهاد کنکاش :  از چه سنّی باید مراقب اختلاط دختر و پسر باشیم؟ و 4 نكته مهم اين نكته اخلاقي

 

۴- ماهر کردن مجرم در جرم

بر خلاف تصوّر برخی والدین که ادّعا می کنند با کتک، رفتار خلاف فرزند را اصلاح کرده اند، این گونه نیست؛ بلکه او را در ارتکاب جرم، ماهر تر می نمایند و با تنبیه بدنی، به او می آموزند که در ارتکاب عمل خلاف، دقّت بیشتری داشته باشد تا به دام نیفتد.

تنبه بدنی

۵- اضطراب

کودک یا نوجوان، دائم مضطرب است که نکند بر اثر عمل مشابهی، دو باره به ویژه در حضور دیگران تنبیه شود.

 

تنبه بدنی

۶- از بین رفتن اعتماد به نفس

فرزندی که دائم تنبیه می شود، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و شهامت انجام کارهای بزرگ را نخواهد داشت.

 

تنبه بدنی

۷- روحیه ی زورگویی

از این پس، او نیز به ضعیف تر از خود(خواهر و برادر کوچک تر و همسالان) زور می گوید و آنان را کتک می زند. اگر می خواهید این اثر منفی را با تمام وجود حس کنید، رفتارش را با خواهر یا برادر کوچک تر بنگرید. او نیز دقیقاً همان گونه که شما رفتار می کنید، آنان را توبیخ می کند و حتّی همان الفاظی را به کار می برد که شما برای خودش به کار می برند.

 

تنبه بدنی

استثنای تنبیه بدنی

در چه صورتی می توان برای تربیت فرزندان از تنبیه بدنی استفاده کرد؟

اگر ساز و کارهای باز دارنده، یعنی تحریک عواطف، قهر، محرومیت و شیوه ی بده و بستان اثری نداشت می توانید از تنبیه بدنی استفاده کنید؛ البتّه در صورتی که به شرایط آن توجّه داشته باشند.

 

پیشنهاد کنکاش :  در برابر كنجكاوي هاي كودك خردسال چه برخوردي داشته باشيم ؟

تنبیه بدنی باید چه شرایطی داشته باشد؟

۱- مقصود از تنبیه بدنی در نو پایان، ضربه ای کوچک به پشت دست در صورت انجام کارهای خطرناک و در سنین بالاتر، زدن با کف دست به کفل یا زدن انگشتان دست به بدن است. در تنبیه بدنی، هر گز از ترکه، کمربند یا شلّاق و امثال آن استفاده نکنید.

 

تنبه بدنی

۲- تنبیه بدنی باید به صورت طرحی از پیش تعیین شده و کاملاً حساب شده باشد. والدینی که از روی عصبانیت و برای تشفّی صدر( خنک شدن دل) فرزندان خود را کتک می زنند، نه تنها کودک را اصلاح نمی کنند، بلکه او را جری تر و در ارتکاب جرم، ماهر تر خواهند شد.

۳- به جز نوپا که در صورت ارتکاب عمل خطرناک، همان لحظه باید عکس العمل نشان دهید، در کودک بزرگ تر، پیش از تنبیه، بهتر است او را تهدید کنید. این تهدید به تنبیه بدنی باید غیر مستقیم و با کنایه باشد (کار ی نکن که کاسه ی صبرم لبریز شود. مرا به کاری وادار نکن که بعد پشیمانی داشته باشد و …..)

 

گرد آوری : کنکاش

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

بیشتر بخوانید:


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin