جدیدترین مطالب

» تغذیه کودک » توصیه های مهم برای تغذیه کودک در همه سنین
 110 بازدید

توصیه های مهم برای تغذیه کودک در همه سنین

اگر کودک شما یک بار استفراغ کرد، 2 ساعت به وی آب و غذا ندهید تا معده استراحت کرده و کارکرد طبیعی خود را باز یابد. اگر دو باره استفراغ کرد باید برای پیشگیری از کم آبی اقدام کنید. به یاد داشته باشید کلید مراقبت از کودک دچار استفراغ، دادن مقادیر کمی مایع به طور مرتب و مکرر است.این کار معمولاً استفراغ را مهار می کند. از یک قطره چکان، قاشق یا فنجان می توانید با توجه به راحتی کودک برای دادن مایعات، استفاده کنیـــــد. هر 20 تا 30 دقیقه حدود 30 سی سی مایعات بدهید.

توصیه های مهم برای تغذیه کودک در همه سنین

تغذیه کودک در همه سنین

 

اگر کودک شما یک بار استفراغ کرد، ۲ ساعت به وی آب و غذا ندهید تا معده استراحت کرده و کارکرد طبیعی خود را باز یابد. تغذیه کودک در این زمان بسیار مهم می باشد، لذا روش صحیح تغذیه در این دوران در این بخش تشریح شده است.

اگــر دو باره استفراغ کرد باید برای پیشگیری از کم آبی اقدام کنید. به یاد داشته باشید کلید مراقبت از کودک دچار استفــــــــراغ، دادن مقادیر کمی مایع به طــور مرتب و مکرر است. این کار معمولاً استفــــــراغ را مهار می کنــــد.

از یک قطره چکان، قاشق یا فنجان می توانید با توجه به راحتی کودک برای دادن مایعات، استفاده کنیـــــد. هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه حدود ۳۰ سی سی مایعات بدهید.

بسیاری از متخصصان توصیه می کننــــــــد که همه غذا ها و نوشیدنی ها را قطع کنید و تا قطع استفــــــراغ از “مایع جبــران کم آبی” (او آر اس) به کودک بدهیــد.

درست است که این روش برای پیشگیری از کم آبی مطلوب است ولی بسیاری از والدین به دلیل مزه  ناخوشایند این مایعات خـــوراندن آن به کودک را دشــوار می یابند. بعضی والدین این محلول را منجمد کرده و در مواقع مورد نیاز به شکل بستنی یخی به کودک می دهند.

اگر استفــــــــراغ با اسهال خفیف باشد، به نظــــــر می رسـد مایعات برای شروع مناسب باشند؛ مایعاتی مانندآب، آب سیب، آب گلابی، بستنی یخی و عرق زنجبیل. اگر کــودک اسهال دارد، آب میوه را با حجم برابر با آب مخلوط کنید و سپس به کودک بدهید. اگر استفراغ ادامه یابد، توصیه این است که از مایعات جبران آب ( او آر اس) استفاده کنید.

پیشنهاد کنکاش :  عوامل آبریزش بینی در نوزادان و راهکارهای خانگی برای آن

استفاده رژیم مایعات، تنها به مدت ۲۴ ساعت قابل قبول است. پس از آن باید از مایع جبران کم آبی استفاده کرد.

اگر شما نتوانید از این مایعات به کودک خود بدهید و تهوع و استفراغ کودک بیش از ۴ ساعت استمرار یابد، باید به پزشک مراجعه کنید. کــودکان مبتلا به استفراغ و اسهال باید از نظر علایم کم آبی، به دقت تحت نظر باشند.

 

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : تغذیه کودک , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin