جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » دوست یابی کودک و ۵ توصیه برای ایجاد زمینه های آن
 86 بازدید

دوست یابی کودک و ۵ توصیه برای ایجاد زمینه های آن

به عقاید کودک خود در انتخاب دوست، احترام بگذارید. او را هر گز به دوستی با کودک دیگر واندارید. به او القا نکنید که در دوست یابی ناتوان است و به او نقش بی عرضه ندهید.

دوست یابی کودک و ۵ توصیه برای ایجاد زمینه های آن

دوست یابی و ارتباط با همسالان

 

به عقاید کودک خود در انتخاب دوست، احترام بگذارید. او را هر گز به دوستی با کودک دیگر واندارید. به او القا نکنید که در دوست یابی ناتوان است و به او نقش بی عرضه ندهید.

 

برای ایجاد زمینه دوستیابی از کارها ای زیر بهره ببرید:

۱- ارتباط خود را با نزدیکان بیشتر کنید تا فرصت بیشتری برای انتخاب دوستان متناسب با روحیاتش به دست آورد.

۲- همه یا برخی از هم کلاسی هایش را به مناسبت هایی به منزل خود دعوت کنید.

۳- او را به شرکت در برنامه های جنبی مدرسه و فعّالیت های گروهی چون روزنامه دیواری، اجرای مراسم، تئاتر و … و حضور در اردو ها تشویق کنید.

۴- ثبت نام کودک در کلاس های ورزشی، هنری و …. می تواند زمینه ساز دوست یابی او شود؛ البتّه به سلامت محیط این گونه کلاس ها توجّه داشته باشید.

۵- دعوت از یکی از همسالان یا نزدیکان برای گذراندن تعطیلات آخر هفته در منزل شما یا در یک مسافرت کوتاه مدّت ممکن است کودک شما را به او علاقه مندکند و با او دوست شود.

در صورت ناسازگاری با دوست، حسّاسیت نشان ندهید. این روحیه ی کودکان بین ۴ تا ۸ ساله است که با دوست خود ارتباط یک طرفه برقرار، و به راحتی قهر می کنند. این کودکان، امروز دوستان گرمابه و گلستان و فردا دشمنان خونی اند. آنان به تأثیر رفتارشان بر دوست چندان اهمیتی نمی دهند و دوستی را رابطه ای دامنه دار نمی بینند.

برای ایجاد سازگاری، بکوشید خودتان الگوی خوبی باشید و با دوستان تان بی دلیل قطع رابطه نکنید. خوردنی بیشتری را در اختیار فرزندتان بگذارید تا با دوست خود به صورت مشترک استفاده کند.

پیشنهاد کنکاش :  5 راهکار برای کاهش وابستگی کودک به والدین و نکات مهم بعد از آن

با بیان نرم و در موقعیت های عاطفی برخورد خوب با دوست را به او بیاموزید، و ارزش دوست خوب را برایش تبیین کنید تا بداند که انسان بدون دوست، غریب است .

 

امام علی علیه السلام می فرماید:

الْغَریبُ مَنْ لَمْ یَکُنْ لَهُ حَبیبٌ .

غریب، کسی است که دوستی ندارد. ( نهج البلاغه، نامه ۳۱ ، ش۳۴)

در صورت استمرار دوستی کودک تان، از تشویق و تحسین او غافل نشوید .

 

جایگزین همسالان نامطلوب

ارتباط و دوستی بچه ها با دیگران لازم و ضروی است و سبب رشد عاطفی، روحیه ی اجتماعی و کسب خود انگاره (Self Image) کودک می شود.

در صورت نبودن همسالان یا عدم صلاحیت آنان؛ ارتباط فامیلی با نزدیکان همتا، ایفای نقش همسالان به وسیله ی پدر و مادر، بازی با کودک با اسباب بازی ها(عروسک ها، خرس های پشمالو و ….. ) در نقش همسالان ، و ذکر قصّه هایی با محتوای روابط همسالان می تواند تا حدودی جای رابطه با همسالان را پرکند.

در حالت ضرورتِ ارتباط کودک با همسالان نامطلوب (عدم امکانات وابستگی فرزند به آنان)، برای این مسأله حسّاسیت فراوانی نشان ندهید؛ زیرا با حسّاسیت شما، وابستگی اش بیشتر خواهد شد:

الاِنْسانُ حَریصٌ عَلی ما مُنِعَ.

انسان بر آن چه منع می شود، حریص تر است.   (تفسیر شریف لاهیجی, ج ۱, ص ۲۹۲)

می توانید برای تأثیر پذیری کمتر فرزند خود، زمان ارتباط آنان را کمتر کنید یا منزل خود را محل گرد همایی کودکان قرار دهید تا بتوانید بر رفتار آنان به طور مستقیم نظارت داشته باشید و در صورت لزوم ( برای مثال، سخن زشتی از همسالان) با بر خوردی سنجیده دخالت کنید.

پیشنهاد کنکاش :  چرا تا داد نزنم فرزندم به حرفم گوش نمیکند؟

برای کاهش تأثیر منفی همسالان، باید فضایی سالم را در خانه فراهم سازید؛ به این گونه که رابط ی عاطفی خود را با کودک قوی تر کنید؛ اعتماد به نفس او را افزایش دهید، و ارزش ها  و ضد ارزش ها را برایش تبیین کنید.

مطلوب ، ایجاد پشتوانه ی فرهنگی و تقویت و روحیه ی دینی است تا فرزند شما در محیط های خارج از خانه(مهد کودک، آمادگی، مدرسه و …..) سالم بماند و تحت تأثیر بد آموزی های دیگران قرار نگیرد.

 

 

گرد آوری : کنکاش

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin