جدیدترین مطالب

» بیماری و راه درمان آن » انواع تغییرات پوستی در نوزادان
 229 بازدید

انواع تغییرات پوستی در نوزادان

تغییرات پوستی هستند.در این بخش بسیاری از آنها مورد بحث قرار می گیرد.آنچه در ادامه می آید، تغییرات گـــــــــــــــــــذرای پوستی است که خــود به خود رفع می شوند و هیچ درمانی احتیاج ندارند.

انواع تغییرات پوستی در نوزادان

تغییرات پوستی در نوزادان

 

 تغییرات پوستی هستند.در این بخش بسیاری از آنها مورد بحث قرار می گیرد.آنچه در ادامه می آید، تغییرات گـــــــــــــــــــذرای پوستی است که خــود به خود رفع می شوند و هیچ درمانی احتیاج ندارند.

 

– میلیا : نباید با مونیلیا اشتباه شود این ضایعات توده های سفید کوچک در صورت هستند که روی بینی،گونه ها و پیشانی و چانه مشاهده می شوند و اندازه ۱ میلی متر دارند. این ضایعات کیست کوچکی هستند که در ۸ در صــــــد نوزادان رخ می دهند.

 

 

– آگنه : بسیار شایع است و شبیه آگنه نوجوانان است .این بثورات حــــــــــــــــدود ۳ هفتگی و معمولاً در صورت ظاهر می شوند. به نظر می رسد این بثورات در کودکان شضیر مادر خوار شایه باشد.بثورات در ۶ تا ۱۲ ماهگی از بین می روند.

 

– هیپرپلازی غدد سباسه: این بثورات به شکل صاف و زردرنگ یا بر جسته و بیشتر روی بینی و چانه مشاهده می شوند. اینها غدد سباسه یا عرق هستند که بیش از حـــــد رشد    کرده اند.

 

– تغییرات پوستی دلقکی : اگر کودک روی پهلو دراز بکشد، آن سمت بدن که به طرف زمین است،قرمز می شود. اغلب تغییر رنگ پایین خط وسط بدن کاملاً مشهود استف. با تغییر وضعیت کودک ظرف ۲۰ دقیقه تغییر رنگ رفع می شود.

 

– رگه دار شدن : محیط های سرد باعث می شود اشکال رگه دار متشکل از خطوط قرمز یا کبود (عروق خونی) روی بدن کودک دیده می شود. با گرم شدن بچه این اشکال از میان می رود.

پیشنهاد کنکاش :  با این داروی جدید سرماخوردگی را مهار کنید

 

-اریتم توکسیکوم: این بثورات در ۵۰ در صد کودکان رخ می دهد و والدین اغلب آن را با عفونت اشتباه می گیرند. لکه هایی قرمز رنگی روی تنه نوزاد ظاهر می شود و ممکن است به بر جستگی های زرد یا حتی تاول های کوچک تبدیل شود. این بثورات در ۲ روزگی ظاهر می شوند و ظرف یک هفته ( گاهی تا ۳ هفته ) از بین می روند.اریتم توکسیکوم

 

– میلیاریا : مجموعه هایی از برجستگی ه یا تاول های بسیار نزدیک به هم که پوست زیرشان می تواند قرمز باشد یا نباشد. این بثورات به دلیل غدد عرق بسته و معمولاً در شرایط گرمای زیاد ایجاد و با خنک شدن محیط رفع می شوند.

 

– تغییرات پوست ناشی از تیرگی پوست:  یک ضایعه تیره رنگ خوش خیم و شایع که در ۷۰- ۹۰ درصد نژاد آسیایی دیده میث شود و بصورت تغیی رنگ پوست به آبی تیره یا خاکستری در پوست است و بیشتر در ناحیه کمر و باسن دیده می ش

تغییرات پوستی ناشی از ضایعات عروقی : شایع ترین آن هانووس سیمپلکس یا ماه گرفتگی بصـــورت ضایعات صاف صورتی رنگ کوچک روی پیشانی و پلک های فوقانی و نواحی اطراف بینی و پشت گردن و بین دو ابرو است. این ضایعات ناشی از مویرگ های گشاد شده پوست هستند. اکثر موارد بجز ناحیه گردن تا سن یک سالگی بهبود می یابند.

 

 

سایر تغییرات پوستی :

کلاه گهواره ی : بثورات سفید یا زرد و قرمز پوسته دار که به نظر چرب می رسند و روی سر و صورت کودک پدیدار شده و معمولاً با شستشوی روزانه با شامپو و لیف نرم بهبود می یابد. اگر تداوم یابد، پزشک باید کودک را ببیند.

پیشنهاد کنکاش :  همه آنچه که باید در مورد آنتی هیستامین ها باید بدانیم   

 

زرد زخم : زخم بازی که دلمه ببندد و ترشحات عسلس داشته باشد. زرد زخم به دلیل عفونت باکتریایی است. درمان آن به آنتی بیوتیک نیاز دارد. به پزشک مراجعه کنید.

 

 

بثورات پوشک : بثورات پوشک به پوست قرمز بر افروخته و محدود ناحیه در تماس با پوشک گفته می شود که به دلیل آزردگی پوست به دنبال تماس با ادرار یا مدفوع در گرمای زیر پوشک ایجاد می شود. هوا خوردن پوست و استفاده از کرم های حامل (مثل اکسید زینک) هنگام پوشک کردن باعث بهبود وضعیت می شود.

ممکن است به این بثورات عفونت های قارچی اضافه شود. باز هم هوا خوردن پوست به این مساله کمک می کند. اگر بثورات به رغم درمان به مدت ۳ تا ۵ روز باقی بمانند باید پزشک، کودک را ببیند.

 

بسیاری از عفونت های ویروسی می توانند باعث بثورات پوستی شوند. اگر کودک شما بد حال است و تغییرات پوستی دارد، باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

گردآوری : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : بیماری و راه درمان آن , جدیدترین مطالب , سلامت
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin