جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » همه چیز در باره پروانه ها و پروانه های شب پرواز
 25 بازدید

همه چیز در باره پروانه ها و پروانه های شب پرواز

برخی از این حشرات سم دارند. آن ها دشمنان خود را با علایم درخشانی که روی بال های خود دارند، آگاه می سازند. رنگ نارنجی و سیاه پروانه مونارک (یکه تاز) که پروانه سمی است، پرندگان را از آن ها دور می سازد.

همه چیز در باره پروانه ها و پروانه های شب پرواز

پروانه ها و پروانه های شب پرواز

بالغ بر۱۶۰میلیون نوع پروانه وجود دارد. آیا فرق بین پروانه روز پرواز و شب پرواز را می دانید؟ اکثر پروانه ها ی روز پرواز رنگ های روشن تر و شفاف تر از پروانه های شب پرواز دارند، رنگ پروانه های شب پرواز تیره است. البته برخی از پروانه های شب پرواز در روز هنگام  نیز پرواز کرده و ممکن است مثل پروانه های روز پرواز، دارای رنگ روشن تری باشند.

بدن بیشتر پروانه های شب پرواز کرک دار است تا در هوای سرد شب ، گرم بمانند. پروانه ها اندازه های گوناگون دارند. بزرگترین پروانه روز پرواز در گینه نو یافت شده است. پهنای بال های این پروانه ۲۸ سانتیمتر بیشتر است. کوچک ترین آن ها نیز، نوعی پروانه شب پرواز است که پهنای بال های آن فقط ۲ میلی متر است.

 

تغییر شگفت انگیز

کرمینه ی پروانه ها، نوعی کرم های پیله ی چاقی هستند که پاهای بسیار کوچکی دارند. هر یک از این کرم های پیله بعد از رشد کامل درون پیله به شفیره تبدیل می شوند. درون پیله یک پروانه تازه شکل می گیرد. وقتی پروانه بالغ از پیله خارج می شود بال های آن ابتدا به صورت چروکیده است. به زودی هوا آن ها را صاف و خشک می کند. کرم خزنده، اکنون به یک پروانه تبدیل شده است. برخی از جانوران دیگر نیز یک چنین دگردیسی دارند.

 

دگردیسی پروانه ها

دگردیسی پروانه ها

بال هایی برای پرواز

پروانه ها، ماهرانه پرواز می کنند. بیشتر آن ها پروازی آرام و در عین حال سریع دارند.«پروانه کله مرده» خیلی سریع تر پرواز می کند . این پروانه بال های خود را به قدری سریع به هم می زند که آن را در حین پرواز فقط به صورت یک لکه می بینیم.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع قارچ ها ، نحوه تولید مثل و رده نبدی آن + فیلم مستند قارچ ها

 

پروانه کله مرده 

پروانه کله مرده 

بال این حشرات بسیار نازک است. بال آن ها، مثل کاشی های کف اتاق از پولک نازک و صاف پوشیده شده اند. رنگ این پولک ها متفاوت است و آن ها در کنار هم روی بال این حشرات نقش خاصی را به وجود می آورند.

طبقه بندی پروانه ها(تفکیک پروانه ها)

پروانه ها را بر اساس الگو و طرح بال های آن ها از هم تفکیک می کنند. طرح بال پروانه ها برای آن ها نوعی وسیله ی حفاظتی محسوب می شود. لکه های بر جسته و درشت روی بال های «پروانه چشم طاووسی» پرندگان را می ترساند.

 

پروانه چشم طاووسی 

پروانه چشم طاووسی 

برخی از این حشرات سم دارند. آن ها دشمنان خود را با علایم درخشانی که روی بال های خود دارند، آگاه می سازند. رنگ نارنجی و سیاه پروانه مونارک (یکه تاز) که پروانه سمی است، پرندگان را از آن ها دور می سازد.

رنگ آمیزی برخی دیگر از پروانه ها  نیز مثل پروانه مونارک است. آن ها اگر چه سمی نیستند ولی خود را مثل پروانه های سمی نشان می دهند. این پروانه ها را تقلید گر می نامند. آن ها برای حفظ خود از نوعی شگرد خاص استفاده می کنند.

 

پروانه مونارک 

پروانه مونارک 

حس تشخیص

پروانه های روز پرواز و پروانه های شب پرواز از جهت های دیگر تفاوت دارند. پروانه های روز پرواز شاخک های نازکی دارند که سر آن ها گره خورده است. در حالی که پروانه های شب پرواز دارای شاخک های نازک یا پر مانند بدون گره هستند. این شاخک ها در آن ها نقش «بینی» را ایفا می کنند.

پیشنهاد کنکاش :  معرفی انواع خزندگان ، تکامل و نحوه زندگی آنها به همراه مستند زیبای خزندگان ایران

پروانه ها با این شاخک ها بو را تشخیص داده و از آن برای تشخیص پروانه های دیگر استفاده می کنند. اکثر پروانه های شب پرواز در تاریکی همدیگر را نمی بینند. پروانه شب پرواز ماده بوی خاصی دارد که باعث جذب پروانه نر به طرف او می شود. پروانه شب پرواز «پر طاووسی» ماده از ۵  کیلومتری می تواند پروانه نر را به طرف خود جذب کند.

 

 

منبع: کتاب نگاهی به حیوانات (اثر کیت پورتر)

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , حشرات , حیات وحش , حیوانات بی مهره
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin