جدیدترین مطالب

» آرایش و زیبایی » جوش هایی به نام آکنه و توصیه های خانگی برای کنترل و درمان آن
 90 بازدید

جوش هایی به نام آکنه و توصیه های خانگی برای کنترل و درمان آن

در دوران نوجوانی و بلوغ سطح هورمون های جنسی بالا می رود و می تواند موجب افــــزایش ترشح چربی از غدد چربی(سباسه) پوست شود. به دنبال افزایش ترشح چـربی، مجرای غدد چربی مجاور فولیــــــــــکول مو بسته شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری های به دام افتاده و ایجاد عفونت ثانویه می شود که نتیجه این فعل و انفعالات، پاسخ التهابی شدید و ایجاد جوش (آكنه) است.

جوش هایی به نام آکنه و توصیه های خانگی برای کنترل و درمان آن

آکنه (در نوجوانان)

 

به دنبال تغییرات هورمونی دوران بلوغ، یکی از شایع ترین مشکلات نگـــــران کننده که نوجوانان با آن رو به رو هستند، جوش (آگنــــــه) است. آکنه نوعی بیماری پوستی است که اکثراً روی صورت وجود می آید و گاهاً شانه ها، پشت و سینه را درگیر می کند. عوارض اجتماعی جوش گاهی می تواند مهم تر از سلامت جسمی فرد باشد.

عواملی که تصوّر می شود در شکل گیری آکنه نقش دارند عبارتند از :افزایش تولید چربی (سبوم)، انسداد منافذ سباسه(غدد چربی) و باکتری (پروپیونی باکتری آگنـــه).

در دوران نوجوانی و بلوغ سطح هورمون های جنسی بالا می رود و می تواند موجب افــــزایش ترشح چربی از غدد چربی(سباسه) پوست شود. به دنبال افزایش ترشح چـربی، مجرای غدد چربی مجاور فولیکول مو بسته شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری های به دام افتاده و ایجاد عفونت ثانویه می شود که نتیجه این فعل و انفعالات، پاسخ التهابی شدید و ایجاد جوش (آکنه) است.

جوش ها به دو دسته غیر التهابی یا کومدون ها (سر سفید و سر سیاه) و التهابی (با قرمزی، بر جستگی کوچک پوستی کمتــــر از نیم میلی متر غیر چـرکی و چـرکی، ندول و کیست) می شوند.

 

سه نوع رایج جوش وجود دارد که اغلب ترکیبی از آنها در فرد مبتلا وجود دارد:

۱- سر سفید ها هنگامی شکل می گیرند که افزایش چربی غدد سباسه سبب انسداد منافذ غدد چربی شود. سر سفید ها زیر پوست قرار دارند و در صورت اضافه شدن عفونت ثانویه تبدیل به جوش های التهابی می شوند و می توانند به صورت ضایعات بر جسته کوچک غیر چرکی و چرکی و یا ضایعات بزرگ(ندول و کیست) ظاهر شوند.

۲- سرسیاه ها زمانی شکل می گیرند که ترشحات چربی  غدد چربی (سباسه) به طور مستقیم در معــرض هوا قرار گرفته و اکسیده می شوند و به این ترتیب رنگ سیاه به خود می گیرند.

۳- آکنه کیستی، شدیدترین شکل آکنه است. این توده های حساس ملتهب زیر پوست، قابل خارج کردن نیستند و نباید سعی در تخلیه آن ها کنید. آکنه های کیستی می تواننـــــد جای جوش ایجاد کنند و شما نباید با فشار دادن، مالش دادن و دست کاری جوش های صورت خود، احتمال ایجاد جای جوش را افزایش دهیـــــــــــــــــد. آکنه یک بیماری قابل درمان است و شما می توانید با درمان دارویی توسط پزشک نتیجه بهتری به دست آورید. شواهدی مبنی بر اینکه رژیم غذایی یا رعایت صحیح بهداشت سبب ایجاد آکنه شود، وجود ندارد.

پیشنهاد کنکاش :  اگر دوست دارید زندگی طولانی تری داشته باشید 5 نکته این مقاله را رعایت کنید

اگر برای شما کاملاً ثابت شده است که غذاهای خاصی باعث بدتر شدن آکنه شما می شود، بهتر است از خوردن آن غذا ها پرهیز کنید. می توان در خانه اقـــــداماتی انجام داد تا نگرانی نوجوان کاهش یابد.

 

آکنه (نوجوانان)

شما روی صورت، شانه، سینه یا پشت جوش دارید.

 – آیا توده ای یا کیست حساس و قرمز بالای ۵ میلی متر روی صورت، شانه، پشت و سینه دارید یا آیا جای جوش آن از قدیم بر جای مانده است؟ (آکنه شدید)

در صورتی که جواب سؤال فوق بله بود به پزشک مراجعه کنید.

  آیا شما داروهایی نظیر موارد زیر مصرف می کنید:

قرص ها یا تزریق های ضد بارداری، کورتیکو استروئید، هورمون ها، دارو های ضد تشنج، لیتیوم، سیکلوسپورین.

در صورتی که جواب سؤال فوق بله است ، به پزشک مراجعه کنید.

  آیا نقاط سر سیاه،  جوش های سر سفید یا توده های قرمز رنگ کوچک (آکنه خفیف تا متوسط) دارید؟

اگر جواب این سؤال خیر بود برای تشخیص بثورات پوستی به پزشک مراجعه کنید و اگر جواب بله بود توصیه های خانگی را مطالعه کنید.

آگنـــــــــــــــــه (در نوجوانان)

 

توصیه های خانگی

 آکنه خفیف و متوسط اغلب با رعایت این گام ها در خانه مهار شدنی است.

۱- از فشار دادن، مالش خشن و دست کاری هر نوع آکنه، پرهیز کنید. هرگز نباید ضایعات آکنه ایی خود را بکنید یا خالی کنید.

۲- اگر پوست چربی دارید، شستشو با آب گرم (بدون سائیدن) مفید است. توجه داشته باشید، شستشوی مفرط سبب اختلال در اکثر برنامه های درمانی می شود.

۳- از کرم ها یا مواد آرایشی چرب و روغنی و حالت دهنده های مو بپرهیزید. اگر مواد آرایشی استفاده  می کنید باید عاری از چربی باشند (بر پایه آب یا (Water base.

۴- تعریق می تواند آکنه را بدتر کند. بنابراین پس از ورزش استحمام کنید.

۵- از قـــــــــرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید یا لامپ های برنزه کننده و نظایر آن اجتناب کنید. نور خورشید تأثیــــری بر بهبود آکنه ندارد و بعضی از داروهایی که برای آکنه تجویز می کنند، می تواند پوست را نسبت به نور خورشید بسیار حساس کند. استفاده از کلاه های دور پهن، فکر بسیار خوبی است.

۶- اگر نیاز دارید که صورت خود را بتراشید، تراشیدن را با دقت و با تیغی تیز پس از نرم کردن موها با آب گرم و با استفاده از ژل یا کف مناسب انجام دهید.

۷- زیر لباس و تجهیزات ورزشی که روی نقاط آکنه دار پوست قرار می گیرند. (مثل کلاه حفاظ چانه، حفاظ شانه) پارچه نخی بپوشید.

۸- صبور باشید. رفع آکنه زمان می برد.

۹- برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

فرآورده هایی که می توانید برای درمان آکنه خفیف تا متوسط در خانه استفاده کنید:

۱- بنزوئیل پراکسید: یکی از درمان های اصلی آکنه در منزل است.

۲- اسید سالیسیلیک(اکسی دیلی): این فرآورده ها برای درمان و پیشگیری از آکنه خفیف در اشکال لوسیون، کرم، ژل یا پد قابل تهیه است.

۳- الکل و استون: ترکیب این دو، چربی را از پوست پاک می کند و اثر ضد باکتریایی اندکی هم دارد.

توجـــه: هر یک از فرآورده های بالا ممکن است به صورت ترکیبات با نسبت های مختلف وجود داشته باشند. اگر دقیقاً نمی دانید کدام محصول مناسب شماست، از دکتـــــر داروساز راهنمایی بخواهید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : آرایش و زیبایی , جدیدترین مطالب , سبک زندگی , سلامت پوست
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin