جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » بهترین راه درمان وسواس فکری
 79 بازدید

بهترین راه درمان وسواس فکری

وسواس انواع گوناگونی دارد:وسواس فکـــــری،اخلاقی و عملی و باید بدانیم،همان طــــــــــور که شستشوهای بیش از اندازه،پیامدهای تلخ و ناگواری را به دنبال دارد،وسواس فکری هم با پریشان فکری هایی که زائیده پندارهای غلط شخص بد فکر می باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعی،موجب اختلاف های دامنه داری می شود که همه را در آتش سوزان خود می سوزاند و خاکستر می کند.

بهترین راه درمان وسواس فکری

بهترین راه درمان وسواس فکری

 

اگر چند بار دستتان را شسته اید اما هنوز نگرانید که کثیف هستند،اگــــــــر برای اینکه مطمئن شوید در ماشین یا خانه را بسته اید باید چند بار آنها را امتحان کنید،دچار وسواس هستید،اما چه راهی برای درمان وسواس مناسب است؟چگونه می توان وسواس را درمان کرد؟

بهترین روش درمان وسواس  

امروزه، افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و نه تنها با خود،بلکه با اطرافیان خود نیز درگیری هایی پیدا کـــرده اند. شخص وسواس،همیشه خود را از دیگـــــــران پاکیزه تر می بیند و همین،موجب رنجش اطرافیان می شود.

وسواس انواع گوناگونی دارد:وسواس فکـــــری،اخلاقی و عملی و باید بدانیم،همان طور که شستشوهای بیش از اندازه،پیامدهای تلخ و ناگواری را به دنبال دارد،وسواس فکــــری هم با پریشان فکری هایی که زائیده پندارهای غلط شخص بد فکر می باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعی،موجب اختـــــلاف های دامنه داری می شود که همه را در آتش سوزان خود می سوزاند و خاکستر می کند.

 

وسواس و راه های درمان آن

وسواس چیست؟ 

ذهن شما غرق در یک فکر، ترس و یا نگرانی وسواسی می شود، مانند اینکه دستتان نجس شده است.

ممکن است در نظرتان نفرت انگیز باشند؛ اما بدانید بی معنا هستند و ممکن است با احساس و شخصیت شما تناسبی نداشته باشند، مثلا فردی این فکر که قالی هنوز هم پس از شستن نجس یا آلـــــوده است)؛ و یا اعمال وسواسی (رفتارها یا اعمالی هستند که گــــــــرچه ممکن است آنها را بی معنا یا افـــــراطی بخوانید) ؛ ولی احساس می کنید ناچارید آنها را انجام دهید.
گاهی اوقات ممکن است به هر زحمتی در برابر انجام آنها مقاوت کنیـــــد یا آنکه ممکن است تا زمانی که یک رفتار را به طــــور کامل انجام نداده اید، اضطراب تان کمتر نشود مثلا چندیدن بار شستن قالی یا قرینه کردن تمام لوازم منزل یا میزکار) و یا هر دو را داشته باشد.

پیشنهاد کنکاش :  فرمول مناسب برای مثبت اندیشی

وسواس جنبه ارثی دارد؛ اما به این معنا نیست که هر والدی که این اختلال را داشت حتما فرزندانش نیز مبتلا می شوند، برای ظهور وسواس علاوه بر استعداد ژنتیکی، استرس های مختلف مثل فوت یکی از عزیزان، دوران بلوغ در صورتی که انجام دادن و … باید وجود داشته باشد تا اختلال وسواس آشکار شود.
این رفتارها و اعمال بیشتر از یک ساعت از زمان شما را می گیرد و باعث مختل شدن روند زندگی شما می شود دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستید.

این رفتارها موجب می شود تا فرد زمان زیادی را صرف این رفتارها کنـــــــــد. از طرفی این افکار و تکانه ها اجازه نمی دهد تا فرد روی کارش تمرکـــــــز داشته باشد و در انجام کار اصلی دچار مشکل می شود مثلا فرد هنگام خواندن نماز دائما ذهنش درگیر این موضوع است که آیا درست وضو گرفته، رکعت چندم است، آیا واژه ها را درست تلفظ کــــــرده یا نه و به این شکل از اصل نماز دور می شود.

اما راه های درمان این اختلال چیست؟

افراد نمی توانند خودشان به تنهایی به این اختلال غلبه کنند و باید از متخصص روانشناسی بالینی یا روانپزشک کمک بگیــــرند. درمان های موثری برای این اختلال وجود دارد.

درمان شناختی- رفتاری و درمان دارویی از اصلی ترین درمان های این اختلال هستند. تلاش افــــــــــــــــــراد برای دور کردن افکار وسواسی از ذهنشان سبب هجوم بیشتر این افکار می شوند، به همین دلیل افراد باید اجازه دهند تا این افکار در ذهنشان وجود داشته باشند و این افکار را همانند ابـــــرهای آسمان درنظر بگیرند یعنی فقط شاهد و ناظر عبور این افکار از آسمان ذهنمان باشیم و هیچ تلاشی برای دور کردن این افکار یا پرت کردن حواسشان به خرج ندهند.
همچنین مواجه شدن با عامل وسواس (مثلا این فکر وسواسی که در را قفل نکرده ام) و جلوگیری از پاسخ (مثلا بازبینی نکــــــــردن قفل) منجر به خوگیری می شود و کم کم این وسواس شدتش کم خواهد شد؛ اما معمولا افراد مبتلا نمی توانند به تنهایی از پس وسواس بربیایند و نیاز به کمک یک متخصص دارند.

پیشنهاد کنکاش :  12 شگرد خارق العاده برای کنترل ذهن دیگران

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , مدیریت ذهن , مقابله با وسواس
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin