جدیدترین مطالب

» بیماری های شایع کودکان » بررسی دلایل کچلی و ریزش مو در کودکان و درمان آن
 102 بازدید

بررسی دلایل کچلی و ریزش مو در کودکان و درمان آن

کچل شدن ناگهانی و طی زمان کوتاه فقط مختص بزرگسالان نیست، بلکه کودکان را هم ممکن است در گیر کند. متأسفانه بروز طاسی در کودکان در خصوص دختر بچه ها بسیار وحشتناک است. بنابراین والدین برای دچار نشدن کودک شان به این عارضه، باید در ابتدا علل بروز کچلی درکودکان را بشناسند تا با دوری گزیدن از آن ها مانع ابتلای کودک شان شوند. در مطلب پایین 4 علّت مهم و شایع کچلی در کودکان را برای تان توضیح خواهیم داد.

بررسی دلایل کچلی و ریزش مو در کودکان و درمان آن

کچلی در کودکان و علل آن

 

کچل شدن ناگهانی و طی زمان کوتاه فقط مختص بزرگسالان نیست، بلکه کودکان را هم ممکن است در گیر کند. متأسفانه بروز طاسی در کودکان در خصوص دختر بچه ها بسیار وحشتناک است.

بنابراین والدین برای دچار نشدن کودک شان به این عارضه، باید در ابتدا علل بروز کچلی درکودکان را بشناسند تا با دوری گزیدن از آن ها مانع ابتلای کودک شان شوند. در مطلب پایین ۴ علّت مهم و شایع کچلی در کودکان را برای تان توضیح خواهیم داد.

 

عفونت

شایع ترین علّت ریزش موی کودکان، عفونت قارچی پوست سر است. این عارضه، کچلی قارچی، سر نام دارد که به صورت موضعی بخشی از سر کودکان را تحت تأثیر قرار داده و کچل می کند.

اگر چه این عارضه در کودکان بسیار شایع است، امّا ممکن است نوجوانان و بزرگسالان را نیز در گیر کند.

علایم کچلی قارچی سر شامل لکه های سیاه بر روی پوست سر، خارش و شکستگی موها می باشد.

کودکان مبتلا به کچلی قارچی سر معمولاً از سطح بهداشت پایینی بر خوردار هستند و مسائل بهداشتی و نظافتی را رعایت نمی کنند و یا در اثر قرار گیری در رطوبت زیاد به مدّت طولانی دچار این مشکل می شود.

 

کچلی در کودک

 

متأسفانه این بیماری مسری است و از طریق راه هایی مانند تماس مستقیم با افراد آلوده، استفاده از شانه و یا کلاه مشترک این عفونت به سایر افراد منتقل شود.

والدین باید عفونت قارچی پوست سر را در کودکان شان جدّی بگیرند و در صورت مشاهده ی این بیماری اجازه ی رفتن به مدرسه را به کودک ندهند . سریعاً تحت نظر پزشک، اقدامات درمانی را آغاز کنند.

پیشنهاد کنکاش :  چگونه تب کودک را اندازه گیری کنیم و 7 توصیه خانگی برای کنترل آن

بسیاری از داروهای شیمی درمانی که امروزه مورد مصرف بیماران سرطانی قرار می گیرند، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی را در افراد ایجاد می کنند.

 

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول های مو حمله می کند و اغلب طی مدّت زمان کوتاهی، موهای فرد از دست می رود و تکه های خالی از مو بر روی سر کودک به وجود می آید.

 

کچلی کودک

بیماری آلوپس آره آتا

 

این بیماری می تواند هر فردی را در هر سنّی تحت تأتیر قرار دهد. پزشک متخصص پوست می تواند با بررسی علایم، این بیماری را در افراد تشخیص دهد، امّا متأسفانه هیچ راه درمانی قطعی برای آن شناخته نشده است.

این بیماری می تواند برای مدّتی در فرد پیشرفت کند، امّا پس از مدّتی متوقف شده و بعد از چند ماه و یا چند سال دو باره شروع شود.

 

شیمی درمانی

بسیاری از دارو های شیمی درمانی که امروزه مورد استفاده بیماران سرطانی قرار می گیرند، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی را در افراد ایجاد می کنند.

اگر کودکان در اثر ابتلا به سرطان مجبور به شیمی درمانی شوند، متأسفانه با این مشکل روبرو هستند. والدین باید در این خصوص آگاهی های لازم را به کودک بدهند و شرایط را برای بروز آن در کودک خود آگاه کنند تا کودک بتواند پس از مدّتی با عواطف و احساسات خود در این زمینه کنار بیاید و آن را قبول کند.

خوشبختانه پس از سپری شدن دوره ی شیمی درمانی، موهای کودک کم کم رشد می کند و او می تواند به شرایط طبیعی خود بر گردد.

پیشنهاد کنکاش :  مهم ترين علت سرطان تخمدان + نشانه هاي سرطان تخمدان

 

مشکلات روحی

یکی از علل ریزش مو در کودکان، مواجه شدن آن ها با مشکلات روحی و عاطفی می باشد. اگر چالش هایی بزرگ تر از سطح ظرفیت کودک به او تحمیل شود و او نتواند آن را تحمّل کند، ممکن است عوارضی همچون ریزش مو در او ایجاد گردد.

اگر کودک دچار اُفت تحصیلی شود و یا عزیزی را در خانواده و یا دوستان خود را از دست بدهد این گونه چالش ها با تأثیر منفی بر روح و روان کودک، ریزش مو را در او ایجاد می کند.

 

گرد آوری : کنکاش

برداشت: Payameyaghoot

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : بیماری های شایع کودکان , جدیدترین مطالب , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin