جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » چگونه ارتباط نوجوان با دوستان نامطلوب را قطع کنیم
 52 بازدید

چگونه ارتباط نوجوان با دوستان نامطلوب را قطع کنیم

فرزندان تا 14 سالگی از دوستان خود تأثیر می پذیرند؛ امّا هنوز هم به طور جدّی صمیمتی بین آنان ایجاد نمی شود؛ بنابراین، امیدی به قطع ارتباط آن هست؛ امّا پس از 14 سالگی، وارد مرحله ی صمیمیت می شوند و دوستی های شان پایدار می شود و به دوستان خود احساس وابستگی خاصی می یابند. از اهرم فشار استفاده نکنید، زیرا به موضع لجاجت می افتد و در برابر خواسته ی شما مقاومت خواهد کرد.

چگونه ارتباط نوجوان با دوستان نامطلوب را قطع کنیم

دوست نامطلوب نوجوان

 

دوستی های فرزندان ما در سنین گوناگون، ویژگی هایی دارد. دوستی کودکان بین سنین ۴ تا ۸ ساله عمیق نیست؛ بلکه ارتباطی یک طرفه است، بدین جهت، به راحتی قهر می کنند و دوستی ها را رابطه ای دامنه دار نمی بیند؛ بنابراین، والدین با سختی کمتری می توانند رابطه ی دوستی را قطع کنند.

فرزندان تا ۱۴ سالگی از دوستان خود تأثیر می پذیرند؛ امّا هنوز هم به طور جدّی صمیمتی بین آنان ایجاد نمی شود؛ بنابراین، امیدی به قطع ارتباط آن هست؛ امّا پس از ۱۴ سالگی، وارد مرحله ی صمیمیت می شوند و دوستی های شان پایدار می شود و به دوستان خود احساس وابستگی خاصی می یابند.

عمیق ترین و با دوام ترین دوستی ها بین ۱۴ تا ۲۰ سال است؛ بدین سبب، قطع ارتباط فرزند با دوستان در این سن، بسیار مشکل است و باید کاملاً سنجیده و حساب شده باشد.

 

برای قطع ارتباط او با دوستان نامناسب به نکته های ذیل توجّه و از راهکارهای پیشنهادی استفاده کنید:

۱- از اهرم فشار استفاده نکنید، زیرا به موضع لجاجت می افتد و در برابر خواسته ی شما مقاومت خواهد کرد.

۲- برای قطع ارتباط، زیاد اصرار نکنید. حریص تر می شود.

۳- هر گز به دوستان او توهین نکنید. توجهّ داشته باشید که نوجوان در باره ی دوستان خود، تعصّب ویژه ای دارد و جسارت شما او را سخت می آزارد و سبب پایداری دوستی اش خواهد شد.

۴- انتظار نداشته باشیدکه یک باره تمام دوستانش را کنار بگذارید و با همه قطع رابطه کند؛ بنابراین، بردبار باشید و به تدریج مشکل را حل کنید بدین صورت که ابتدا از او بخواهید برخی از دوستانش را که آلودگی بیشتری دارند، رها کند و با بقیه نیز کمتر ارتباط داشته باشد و به مرور ارتباط را قطع کند.

امام علی (ع) می فرماید:

«باِیِنْ اَهْلَ الشَّرَّ تَبِنْ عَنهُم»  از اهل شر دوری کن، آز آنان جدا می شوی.  “نهج البلاغه، نامه ۳۱، ش ۹۲”

۵- با تغییر منزل، مدرسه، سرویس مدرسه، باشگاه ورزشی و موسسه ی هنری اش به طور غیر مستقیم، زمینه ی دیدار با دوستانش را کمتر کنید.

۶- با ارتباط بیشتر با نزدیکان مطلوب، زمینه جایگزینی دوستان شایسته را برایش فراهم سازید.

۷- اگر به دین و ارزش های مذهبی پایبند است، او را با آموزه های دین در این زمینه آشنا سازید و به او گوشزد کنید که دوست نامطلوب می تواند بر دین او اثر بگذارد.

بهترین زمان برای القای این ارزش ها، موقعیت های عاطفی و بهترین شیوه، تحریک عواطف و احساسات است که باید با نرمی و عطوفت، او را متوجّه ضرر جدّی دوست نا مطلوب کنید.

توجّه داشته باشیدکه اشاره ی مستقیم به دوستان ناشایست او، وی را به موضع مقاومت می کشاند؛ بنابراین، بهتر است کلی گویی کنید.

مناسب ترین جمله می تواند این باشد«پسرم! مدتّی است رفتار و کردارت تغییر کرده، خودت بررسی کن و ببین از کجا سرچشمه می گیرد.آیا معلّم، همکلاسی یا دوست روی تو اثر گذاشته است؟» ( دوست را به عمد در جایگاه سوم قرار دادم تا حسّاسیت او بر انگیخته نشود).

پیشنهاد کنکاش :  به علت این عوارض هرگز کودکان را آرایش نکنید!

در صورت وجود زمینه های مذهبی در او از قرآن مجید و روایات امامان معصوم (ع)، می تواند بر وی اثر گذار باشد.

به او بگویید که در روز قیامت، برخی با حسرت و پشیمانی می گویند: ای کاش فلانی را دوست نمی گرفتم. او مرا از راه حقّ گمراه ساخت:

یا وَیْلَتَی لَیْتَنی لَمْ اَتَّخِذْ فلا ناً خلیلاً. لَقَدْ اَضَلَّنی عَنِ الّذکرِ بَعْدَ اِذْجاءَ نی.  «سوره فرقان سوره ۲۵ آیه ۲۸»

و یا سخنی از حضرت علی (ع)را که فرمودند:  

هم نشینی با هواپرستان، سبب فراموشی ایمان می شود و محضر شیطان است.

(نهج البلاغه،خطبه ی ۸۶، ش ۱۱)

اگر اکنون برای قطع ارتباط موفق نشدید، سنین ۱۸ تا ۲۰ را از دست ندهید، زیرا این سنین، به سبب اشتغال، دانشگاه، ازدواج و خدمت سربازی، دوستی ها نا پایدار می شود.

 

 

گرد آوری : کنکاش

منبع: نسیم مهر ۲

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , روانشناسی , روانشناسی نوجوانان , سبک زندگی
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin