جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » چرا بعضی از بچه ها دیرتر شروع به حرف زدن می کنند ؟
 115 بازدید

چرا بعضی از بچه ها دیرتر شروع به حرف زدن می کنند ؟

کودکان به طور معمول تا 18 ماهگی 30 تا 50 لغت، در 2 سالگی عبارت های 2 واژه ای و گاهی 3 واژه ای، و تا 3 سالگی، هزار کلمه را می توانند بر زبان جاری سازند، در 4 سالگی، مهارت نسبی در دستور زبان می یابند و در 5 سالگی، مشابه بزرگسالان سخن می گویند. این، حدّ متوسط باشد، به معنای عقب ماندگی نیست و می تواند تأخیر را پس از 6 ماه تا یک سال، جبران کند.

چرا بعضی از بچه ها دیرتر شروع به حرف زدن می کنند ؟

تأخیر در سخن گفتن

 

کودکان به طور معمول تا ۱۸ ماهگی ۳۰ تا ۵۰ لغت، در ۲ سالگی عبارت های ۲ واژه ای و گاهی ۳ واژه ای، و تا ۳ سالگی، هزار کلمه را می توانند بر زبان جاری سازند.

در ۴ سالگی، مهارت نسبی در دستور زبان می یابند و در ۵ سالگی، مشابه بزرگسالان سخن می گویند. این، حدّ متوسط باشد، به معنای عقب ماندگی نیست و می تواند تأخیر را پس از ۶ ماه تا یک سال، جبران کند. آلبرت انیشتین و امیل زولا چنین بوده اند.

علل کم حرف زدن و اندک بودن ذخیره ی واژگانی کودک، کم سخن گفتن با او، محرومیت های عاطفی و اضطراب و نگرانی است. برای رفع این مشکل، مراجعه به گفتار درمان گر مفید خواهد بود.

در باره ی فرزند ۵ ساله ی شما، اگر تا کنون سکوت مطلق داشته است، احتمال مشکل جسمی او را مشخّص کنید. در صورتی که مشکل، مربوط به شنوایی یا هوش او نبود، لازم است به متخصّص اعصاب کودکان مراجعه کنید تا احتمال آسیب دیدگی خفیف مغزی (MBD)  یا او تیسم (Autism) را که تأخیر شدید در رشد زبان است، بررسی کند.

در هر صورت، به دلیل سخن نگفتن کودک، او را سر زنش نکنید؛ فرصت حضور در جمع را به او بدهید و وی را با عصبانیت به سخن گفتن وا ندارید.

 

گرد آوری : کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , دانستنی های نوزادان , روانشناسی کودکان , کودکان و والدین
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin