جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » ستاره شناسی | دانش مطالعه ستارگان و تجهیزات مورد نیاز برای آن
 88 بازدید

ستاره شناسی | دانش مطالعه ستارگان و تجهیزات مورد نیاز برای آن

منابع به جا مانده از تمدّن های نخستین نشان می دهد که بشر مطالعه ی خورشید، ماه و ستارگان را بیش از 5000 سال قبل آغاز کرده است. کاهنان بابل و مصر باستان، حرکات ماه و ستارگان را ثبت و از آن ها برای تهیه ی تقویم کشاورزی و مراسم مذهبی استفاده می کردند. اما احتمالاً بشر بسیار قبل از آن، مطالعه ی آسمان را آغاز کرده است.

ستاره شناسی | دانش مطالعه ستارگان و تجهیزات مورد نیاز برای آن

ستاره شناسی (Astronomy)

 

ستاره شناسی دانش مطالعه ستارگان و سایر عناصر فضاست. تلسکوپ یکی از مهم ترین ابزارهای ستاره شناسی است که دیدن اشیای بسیار دور و کم نور را امکان پذیر می کند.

 

بشر از چه وقت مطالعه ی آسمان را آغاز کرد؟

منابع به جا مانده از تمدّن های نخستین نشان می دهد که بشر مطالعه ی خورشید، ماه و ستارگان را بیش از ۵۰۰۰ سال قبل آغاز کرده است. کاهنان بابل و مصر باستان، حرکات ماه و ستارگان را ثبت و از آن ها برای تهیه ی تقویم کشاورزی و مراسم مذهبی استفاده می کردند. اما احتمالاً بشر بسیار قبل از آن، مطالعه ی آسمان را آغاز کرده است.

 

ستاره شناسی

 

امروزه ستاره شناسان چه چیزهایی را مطالعه می کنند؟

امروزه ستاره شناسان می کوشند تا به پرسش های بزرگ در باره ی جهان پاسخ دهند. دانشمندان با مطالعه ی مراحل مختلف زندگی ستارگان، به چگونگی پیدایش، زندگی و مرگ آن ها پی می برند. آنان با مطالعه ی کهکشان ها در می یابند که جهان چگونه و در چه زمانی آغاز شده است و چگونه ممکن است خاتمه یابد. هم چنین سیارات و سایر اجرام منظومه شمسی را کشف کنند.

ستاره شناسی

 

تلسکوپ

تلسکوپ های ستاره شناسی، از عدسی یا آینه برای جمع آوری نور اشیاء از دور دست و تمرکز آن استفاده می کنند. این کار، مطالعه ی این اجرام را آسان تر می کند. نخستین کسی که آسمان را با تلسکوپ تماشا کرد، گالیله، دانشمند ایتالیایی، در سال ۱۶۰۹ بود.

 

تلسکوپ ها چند نوع اند؟

تلسکوپ گالیله از عدسی های شیشه ای برای جمع آوری و هدایت نور به سوی کانون استفاده می کند. این نوع تلسکوپ، شکستی نامیده می شود، چون عدسی ها پرتوهای نور را خم می کنند. تلسکوپی که از آینه ها استفاده می کند، بازتابی نامیده می شود.

پیشنهاد کنکاش :  حقایقی شگفت آور از کیهان؛ تلسکوپ توانایی دارد به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!

در این نوع تلسکوپ، آینه ها نور را متمرکز می کنند. بعضی از تلسکوپ ها را برای گرفتن تصویر بهتر در فضا قرار می دهند.

تلسکوپ های فضایی، امواج مرئی و نامرئی مانند پرتوهای گاما، فرابنفش و پرتو ایکس را جمع آوری می کنند.

 

 

چگونگی کار تلسکوپ شکستی

نور از بخش جلوی تلسکوپ وارد آن می شود. یک عدسی بزرگ شیئی، نور را به منطقه ای در نزدیکی انتهای تلسکوپ می فرستند. مشاهده گر، به وسیله ی عدسی های چشمی، که تصویر را بزرگ و روی چشم متمرکز می کنند، شیء را می بیند. عدسی چشمی را می توان به داخل یا خارج حرکت داد تا تصویر واضح شود.

 

تلسکوپ های شکستی

ستاره شناسان آماتور از تلسکوپ های کوچکی استفاده می کنند که حمل آن ها آسان است. تلسکوپ های شکستی تصویر واضحی ایجاد می کنند و برای دیدن ماه و سیارات بسیار مناسب اند.

 

 

تلسکوپ قدرتمند :

تلسکوپ ویلیام هرشل، در رصد خانه ی راک دلا موچاچو در لاپالما در جزایر قناری مستقر است. این تلسکوپ بسیار بزرگ از نوع بازتابی است و آینه ی اصلی آن ۴/۲ متر قطر دارد.

 

گردآوری: کنکاش

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , ستاره شناسی , علم و فناوری , فضا
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin