جدیدترین مطالب

» جدیدترین مطالب » حقایقی شگفت آور از کیهان؛ تلسکوپ توانایی دارد به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!
 88 بازدید

حقایقی شگفت آور از کیهان؛ تلسکوپ توانایی دارد به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!

کیهان، یک مکان سرکش است. در واقع شاید سرکش ترین جایی است که وجود دارد. جایی که مملو از ستاره های در حال انفجار و چیزی چون عروس دریایی جاودانه است و حدود چهارده میلیارد سال است که وجود دارد.

حقایقی شگفت آور از کیهان؛ تلسکوپ توانایی دارد به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!

حقایقی شگفت آور از کیهان

 

اگر تمام DNA موجود در بدنتان را از هم باز کنید، سی و چهار میلیارد مایل (حدود ۵۵ میلیارد کیلومتر) طول خواهد داشت که می تواند شش مرتبه تا سیاره ی پلوتو (با فاصله ی ۲/۶۶ مایل یا حدود ۴/۲ کیلومتر) رفته و بازگردد!!

منبع: Business Insider

 

تقریبا تمام حجم یک جسم معمولی (۹۹/۹۹۹۹۹۹۹ درصد) را فضای خالی تشکیل می دهد. اگر تمام فضای خالی اتم های تشکیل دهنده ی خود را خارج کنیم، کل نژاد نسل بشر (تمام ۷ میلیارد نفرمان) در حجمی به اندازه ی یک حبه ی قند جای خواهد گرفت.

منبع: Symmetry

 

سومین مورد از حقایقی شگفت آور از کیهان : بسیاری از اتم هایی که از آن ها ساخته شده اید، از کلسیم درون استخوان هایتان تا آهن درون خونتان، میلیاردها سال پیش در عمق یک ستاره ی در حال انفجار پدید آمده است.

منبع: PBS

 

واقعیت این است که بدن شما شامل اثرات کیهانی از زمان پدید آمدن جهان است. تقریبا همه ی اتم های هیدروژن موجود در بدن شما حدود ۱۳/۷ میلیارد سال پیش در انفجار بزرگ (Big Bang) پدید آمده است.

منبع: PBS

 

همچنین هنگامی که تلویزیون خود را بین موقعیت های مختلف تنظیم می کنید، درصد کمی از تصویر ثابتی که مشاهده می کنید، در واقع تابش باقی مانده از انفجار بزرگ است.

منبع: NASA

 

ششمین مورد از حقایقی شگفت آور از کیهان : زمان بسیار زیادی به طول می انجامد تا پرتو برخی از ستاره ها به چشم ما برسد. به نحوی که وقتی شما به آسمان پرستاره ی شب می نگرید، در واقع به گذشته خیره شده اید. در همین راستا تلسکوپ Hubble ناسا می تواند به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد.

پیشنهاد کنکاش :  چگونه می توان نام مناسب برای دامنه سایت انتخاب نمود؟

منبع: NASA

 

حقایقی شگفت آور از کیهان

 

چهل و هفت سال پیش، بشیریت برای نخستین بار بر روی ماه قدم برداشت و ردپاهای او احتمالا تا یک میلیون سال دیگر در آن جا باقی خواهد ماند. چرا که ماه، فاقد اتمسفر است و همچنین هیچ گونه باد یا آب که بخواهد جریان داشته باشد و اثرات را پاک کند، وجود ندارد.

منبع: Space.com

 

فضای خارج از جو زمین، ساکت است. به طرز وحشتناکی ساکت. این امر به این علت است که امواج صوتی برای انتقال نیاز به نوعی محیط مادی دارند. در حالی که فضا، از خلا است. خلا تاریک و بی صدا.

منبع: HowStuffWorks

 

نهمین مورد از حقایقی شگفت آور از کیهان : اگر شما دو قطعه از یک نوع فلز را در محیط خلا فضا با یکدیگر تماس دهید، با هم آمیخته شده و تا ابد و یا تا زمانی که خودتان آن ها را از هم جدا کنید، متصل باقی می مانند.

منبع: European Space Agency

 

در سیاره‌ی زهره، یک سال معادل با ۲۲۴ روز در زمین است و یک روز در آن معادل با ۲۴۳ روز در زمین. اما چه چیز باعث می شود یک روز در سیاره ی زهره طولانی تر از یک سال باشد؟ در جواب باید گفت که سیاره‌ی زهره تنها سیاره ی منظومه ی شمسی است که وارونه می چرخد.

منبع: Universe Today

 

خورشید ۹۹/۸۶ درصد از جرم منظومه ی شمسی را تشکیل می دهد و به قدری بزرگ است که می توان ۱/۳ میلیارد عدد زمین را در آن جای داد.

پیشنهاد کنکاش :  پلیس دوبی قصد دارد از موتورهای پرنده استفاده کند+ عکس

منبع: BBC

 

دوازدهمین مورد از حقایقی شگفت آور از کیهان اینکه در کیهان احتمالا به اندازه ی سه سکستیلیون ستاره وجود دارد. یعنی ۳ با ۲۳ صفر یا ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ این تعداد بیش از تعداد دانه های شن بر روی زمین است.

منبع: NPR

 

هنگامی که یک ستاره ی غول پیکر منفجر می شود، هسته ی از هم پاشیده ی آن تشکیل چیزی تحت عنوان ستاره ی نوترونی را می دهد. ستاره های نوترونی بسیار متراکم اند. به حدی که یک قاشق چایخوری از ماده‌ی آن ها وزنی بیشتر از کوه اورست دارد. انفجار میتواند ستاره ی نوترونی را تا اندازه ی قابل توجه ۶۰۰ دور بر ثانیه بچرخاند.

منبع: NASA

 

آخرین مورد از حقایقی شگفت آور از کیهان اینکه به طور عادی، اجسام قابل مشاهده (مثل ستاره ها و سیاره ها) تنها ۵ درصد از کیهان را تشکیل می دهند. ?? درصد باقی مانده ی کیهان از انرژی تاریک نامرئی (۶۸ درصد) و اجسام تاریک (۲۷ درصد) تشکیل شده است. این بدین معنی است که ۹۵ درصد از کیهان وجود دارد که ما هنوز درباره ی آن چیزی نمی دانیم.

منبع: NASA

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : جدیدترین مطالب , علم و فناوری
ارسال دیدگاه

WordPress Image Lightbox Plugin